Reklama

Dziesięć najbardziej wpływowych kobiet powiatu łęczyńskiego [NASZ RANKING]

Opublikowano:
Autor:

Dziesięć najbardziej wpływowych kobiet powiatu łęczyńskiego [NASZ RANKING] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ich wrażliwość pozwala na działania na rzecz lokalnej społeczności, bystre oko i kobieca intuicja sprawiają, że zdobywają szczyty w samorządzie, a w ostatnich wyborach osiągnęły często lepszy wynik niż ich męscy, nawet bardziej doświadczeni konkurenci.

W wpływowe kobiety powiatu łęczyńskiego sprawdzają się w każdej roli. W dodatku są wspaniałymi żonami, matkami i babciami, choć często prowadzona działalność zabiera im wiele cennego czasu.

Z okazji Dnia Kobiet kolejny raz przygotowaliśmy ranking dziesięciu najbardziej wpływowych kobiet powiatu łęczyńskiego.

1. Jadwiga Jaskułecka

Pierwszy raz w naszym rankingu. W poprzedniej kadencji radna miejska. W ostatnich wyborach dostała się do rady powiatu, uzyskując najlepszy wynik wśród kobiet - miała 363 głosy, więcej niż m.in. były starosta. Jako druga kobieta w prawie 20-letniej historii powiatu zasiadła w prezydium rady – jest jej wiceprzewodniczącą, stając się najbardziej wpływową kobietą w łęczyńskim samorządzie. Zawodowo Jadwiga Jaskułecka zajmuje się działalnością finansowo-ubezpieczeniową.

Zdjęcie

2. Bogumiła Błaziak

Koordynatorka Związku Nauczycielstwa Polskiego w powiecie łęczyńskim Jest jednocześnie wiceprezesem okręgu lubelskiego związku. W styczniu była na rozmowach z minister edukacji Anną Zalewską i jako członek ZNP nieustępliwie walczy o żądania związkowców – podwyżkę 1000 zł brutto do wynagrodzenia zasadniczego dla wszystkich pracowników oświaty. Ponieważ ministerstwo nie chce spełnić tego żądania i co za tym idzie dyrektorzy placówek też i dlatego związek podjął uchwałę o wejście w spór zbiorowy we wszystkich szkołach i przedszkolach powiatu. Bogumiła Błaziak nie boi się trudnych, niepopularnych decyzji. W najbliższym czasie w placówkach mogą odbyć się referenda, w których nauczyciele zdecydują, czy podjąć strajk w czasie egzaminów. W ubiegłorocznym rankingu Bogumiła Błaziak uplasowała się na 11. miejscu.

Zdjęcie

3. Marta Kociuba

Radna gminy Cyców Była wicewójt Cycowa, którą w lipcu 2017 roku wójt Wiesław Pikuła zwolnił po 2,5-rocznej współpracy. Skorzystał z przysługującego mu prawa odwołania zastępcy bez podania przyczyny. Zapytany przez "Wspólnotę" o powód, Wiesław Pikuła powiedział: - Utrata zaufania. Marta Kociuba w oświadczeniu podkreślała, że jej odwołanie było dla niej zaskoczeniem i nie zasłużyła na to jako sumienny pracownik, otwarty na pomaganie innym. Szybko też zapowiedziała, że będzie startowała na wójta. Ku zaskoczeniu obserwatorów bardzo mocno namieszała w ubiegłorocznych wyborach. Dotychczasowy wójt wygrał z Kociubą dopiero w drugiej turze, przewagą 156 głosów. Była wicewójt miała 47,61 proc. poparcia. W dwóch obwodach zdobyła więcej głosów niż wójt - zdecydowanie wygrała w miejscowości Głębokie, gdzie mieszka. Może pochwalić się też najlepszym wynikiem w wyborach do rady gminy.

 ZdjÄ™cie

4. Małgorzata Paprota

Dyrektor Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Łęcznej Numer jeden w rankingu w 2017 i 2018 roku. Trzyma poziom - to mało powiedziane. PZAZ zatrudnia 87 osób z niepełnosprawnością. Praca zmieniła ich życie – mają po co rano wstawać i wyjść z domu - do ludzi. Czują się potrzebni. Jednocześnie w zakładzie korzystają z terapii i m.in. porad psychologa. Szefowa PZAZ nie spoczywa na laurach. W ubiegłym roku przekonała radnych miasta i powiatu do utworzenia spółdzielni socjalnej, która zajmuje się m.in. pracami porządkowymi, zatrudniając kilkanaście osób niepełnosprawnych. Małgorzata Paprota zajęła drugie miejsce w naszym plebiscycie na Człowieka Roku 2016.

Zdjęcie

5. Justyna Karaś

Inicjatorka akcji profilaktyki raka piersi i konferencji "Rak to nie wyrok" Kolejny debiut w rankingu. Współorganizatorka Marszu Różowej Wstążki w Łęcznej. Organizatorka sesji fotograficznej dla Amazonek. Bohaterka wernisażu fotografii "Amazonka inaczej". Udowadnia, że można i trzeba cieszyć się życiem, że po przejściu raka piersi można zostać nawet modelką. Podnosi na duchu innych, zaraża swoją energią. Pragnie powołać fundację dla pacjentów onkologicznych. Zajęła trzecie miejsce w naszym plebiscycie na Człowieka Roku 2018. Była zgłoszona przez Stowarzyszenie Kobiet Amazonki w Łęcznej, w którym bardzo aktywnie działa, m.in. pozyskując środki na wydarzenia organizowane w naszym mieście.

 ZdjÄ™cie

6. Maria Lisek-Zięba

Przewodnicząca łęczyńskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną W ubiegłym roku zajęła trzecie miejsce w naszym rankingu. Maria Lisek-Zięba uważa, że o ile batalia o obecność niepełnosprawnych intelektualnie w życiu społecznym została wygrana, przyszedł czas na zabezpieczenie ich przyszłości. Stąd idea rozbudowy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy o Całodobowy Dom Rodzinny. W ub. roku zorganizowała akcję zbierania pieniędzy. W tym celu włączyli się w ogólnopolską kampanię Kilometry Dobra, w czasie której uzbierali 66 tys. zł. Kwestowali w szkołach, parafiach, na festynach. Wszędzie, gdzie się dało i gdzie zostali zaproszeni z koncertami i pantomimą Datki, które zostały zamienione na złotówki podklejone na taśmę i następnie zmierzone, przełożyły się na 1,5 Kilometra Dobra. W piątek 1 marca wystartowała nowa kampania, do której znów włączyła się Maria Lisek-Zięba i jej stowarzyszenie. Prywatnie przewodnicząca jest mamą niepełnosprawnego Łukasza, którego znamy z licznych występów wokalnych.

Zdjęcie

7. Marzenna Karpowicz

Dyrektor Gminnego Domu Kultury w Cycowie Dom kultury, którym kieruje tętni życiem, przyciąga amatorów muzykowania w każdym wieku i profesjonalnych muzyków. Latem grupa Rafała Brzozowskiego prowadziła tu kolejne warsztaty. Przyjechali m.in. ze względu na świetnie wyposażoną salę muzyczną, która się ciągle rozwija, np. w ostatnim roku została zakupiona nowa profesjonalna perkusja i dodatkowy interfejs audio do nagrywania zespołów. Szefuje Świerszczowiankom, flagowemu zespołowi Cycowa. Konsekwentnie "wychodzi z kulturą" na zewnątrz, koncerty urządza na schodach przed domem kultury. Organizuje czas dzieciom z wiosek - jeździ z zajęciami do dzieci z okolicznych wsi, a w minione ferie zaprosiła je do domu kultury, gdzie miały okazję w większości po raz pierwszy uczestniczyć w profesjonalnie zorganizowanych zajęciach przez fachowców z różnych dziedzin. Marzenna Karpowicz w naszym rankingu znalazła się po raz trzeci - rok temu zajęła siódme miejsce.

Zdjęcie

8. Dominika Kornecka

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Milejowie Domu który, który jest jednym z najprężniej działających w powiecie i młodzież zdaje się go traktować jak drugi dom. To matecznik tancerzy, którzy stają się eksportowym towarem Milejowa, wyrastającego na znaczący ośrodek taneczny i siedzibę donośnie grającego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest plastykiem, z pasją prowadzącym zajęcia dla dzieci i dorosłych mieszkańców gminy. Rok temu zajęła ósmą pozycję w rankingu. Zgromadziła wokół siebie grupę zapalonych i twórczych pracowników. Przypomnijmy, że główny pojedynek naszego plebiscytu o tytuł Człowieka Roku 2018 rozegrał się właśnie między dwiema osobami związanymi z milejowską kulturą. Milejów rządzi!

Zdjęcie

9. Ewelina Kamczyk

Piłkarka Górnika Łęczna Największa gwiazda drużyny, która w ubiegłym roku poprowadziła zespół do historycznych sukcesów. W minionym sezonie Górniczki zdobyły dublet – Mistrzostwo Polski i Puchar Polski w kobiecej piłce nożnej. Ewelina Kamczyk po raz drugi została królową strzelczyń w ekstralidze kobiet. Zdobyła 35 goli w 26 rozegranych przez siebie spotkaniach. Skrzydłowa Górnika jest także czołową zawodniczką reprezentacji Polski. Nominowana do plebiscytu "Wspólnoty" na Człowieka Roku 2017. W ubiegłym roku również znalazła się w naszym rankingu wpływowych kobiet (na 13 pozycji). Młoda kobieta z sukcesami w zarezerwowanej do niedawna dla mężczyzn dyscyplinie. Można? Można!

Zdjęcie

10. Justyna Abramik

Scena jest moim drugim domem – mówi nasza lokalna gwiazda - wokalistka milejowskiego zespołu WITA-MINA D, którego piosenki miesiącami zajmowały wysokie miejsca listy przebojów Radia Lublin. Gra na saksofonie i fortepianie. Swoimi umiejętnościami dzieli się z młodzieżą, prowadząc zajęcia wokalne w GOK w Puchaczowie i Milejowie. Jej uczniowie zdobywają wysokie miejsca na prestiżowych konkursach wokalnych w całej Polsce. W Puchaczowie prowadzi dziewczęcy zespół wokalny WnieboGłosy. Uczy muzyki w Szkole Podstawowej im. St. Konarskiego w Milejowie. Startowała w naszym plebiscycie, w którym wybieraliśmy Człowieka Roku Ziemi Łęczyńskiej. Justyna Abramik zajęła drugie miejsce, zdobywając 312 głosów naszych Czytelników. Debiutuje w rankingu wpływowych kobiet.

Zdjęcie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE