- Oznacza to dla nas bardzo solidne podstawy długoterminowego planowania produkcji, zatrudnienia i prac przygotowawczych – powiedział Krzysztof Szlaga, prezes zarządu LW Bogdanka.
Wartość transakcji wyniosła 1,26 mld zł. Dzięki niej grupa Enea tworzy obszar wydobywczo-wytwórczy Kozienice-Bogdanka_Połaniec oparty o własny surowiec wydobywany w łęczyńskiej kopalni.
Elektrownia Połaniec znajduje się w Świętokrzyskiem, zużywa rocznie ok. 3,9 megaton surowca pochodzącego głównie z Bogdanki. Jest największą elektrownią w południowo-wschodniej Polsce. Składa się na nią osiem bloków o łącznej mocy 1,9 GW. Dzięki nabyciu tej elektrowni grupa Enea zwiększy produkcję energii z ok. 14 TWh do ok. 24 TWh.
Elektrownia Połaniec należy do najefektywniejszych wytwórców energii elektrycznej w kraju. W ostatnich pięciu latach została zmodernizowana za około 1,5 mld złotych, co przedłużyło funkcjonowanie elektrowni o 20 lat.
Połaniec posiada nowoczesny blok biomasowy o mocy ponad 200 MW produkujący „zieloną energię” z biomasy pochodzącej od lokalnych dostawców.
fot. lw.com