Reklama

Gdy budowano osiedle Niepodległości (archiwalne zdjęcia Eugeniusza Misiewicza)

Opublikowano:
Autor:

Gdy budowano osiedle Niepodległości (archiwalne zdjęcia Eugeniusza Misiewicza) - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z Bieruta na Armii Krajowej, z Ludowego Wojska Polskiego na Wojska Polskiego, z Przodowników Pracy na Legionistów, Świerczewskiego na Sikorskiego, ZMP na Orląt Lwowskich, Korczyńskiego na Bogdanowicza - tak zmieniano nazwy ulic na osiedlu Niepodległości po zmianach ustrojowych w 1989 roku.

Samo osiedle wcześniej nosiło nazwę os. 40-lecia PRL, a roboczo mówiło się o nim "Pasternik-wschód".

 Budowę osiedli mieszkaniowych w Łęcznej rozpoczęto po decyzji Rady Ministrów, która w styczniu 1975 r. podjęła uchwałę o powstaniu kopalni pilotująco-wydobywczej w Bogdance.

 - Plany zakładały wybudowanie 7 kopalń, które po 15 latach miały produkować 25 mln ton węgla rocznie, czyli 10 proc. wydobycia tego surowca w Polsce, a zatrudnienie w nich miało znaleźć 25 tys. osób - wspomina Eugeniusz Misiewicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej i redaktor naczelny "Merkuriusza Łęczyńskiego". - Przyszłym pracownikom kopalń i mieszkańcom aglomeracji należało zabezpieczyć mieszkania, szkoły, przychodnie zdrowia, szpitale, obiekty usługowo-handlowe, sportowe i kulturalne. Do miana przyszłych "stolic" lubelskiego zagłębia węglowego pretendowały dwa miasteczka: Milejów i Łęczna, która w założeniu miała liczyć 130 tys. mieszkańców. Życie skorygowało te huraoptymistyczne plany, zarówno dotyczące ilości kopalń (ostatecznie powstały kopalnie w Bogdance i Stefanowie), jak i inwestycji mieszkaniowych. 

Ostatecznie w planie zagospodarowania przestrzennego przewidziano w Łęcznej budowę trzech osiedli mieszkaniowych dla górników. Pierwsze - osiedle Samsonowicza, zaczęto budować w roku 1975. W następnej kolejności powstały osiedla Niepodległości i Bobrowniki.

Budowa os. Niepodległości - o roboczej nazwie "Pasternik-wschód" - ruszyła w 1982 roku.   - Z czasem otrzymało nazwę osiedle 40-lecia PRL, z nazwami ulic noszącymi imiona komunistycznych dysydentów czy organizacji. Po zmianach ustrojowych w 1989 r. nazwę os. 40-lecia PRL przemianowano na os. Niepodległości, a nazwy ulic zmieniono odpowiednio: Bieruta na Armii Krajowej, Ludowego Wojska Polskiego na Wojska Polskiego, Przodowników Pracy na Legionistów, Świerczewskiego na Sikorskiego, ZMP na Orląt Lwowskich, Korczyńskiego na Bogdanowicza - wylicza Eugeniusz Misiewicz. 

Dzisiaj osiedle Niepodległości zamieszkuje ponad 5 tys. mieszkańców. Swoje siedziby mają tu m.in.: zespoły szkół średnich (wcześniej siedziba SP Nr 3), przedszkola publiczne nr 3 i 4, Centrum Kultury, kościół pw. św. Barbary, Starostwo Powiatowe czy C.H. Wamex.

Początki budowy osiedla ilustrują fotografie Eugeniusza Misiewicza z lat 80. ubiegłego wieku. Prezentowane są na wystawie "Osiedle Niepodległości na fotografii sprzed lat" online zorganizowanej przez CK.

jch

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE