Reklama

Gmina Spiczyn: Woda już bez bakterii [AKTUALIZACJA]

Opublikowano:
Autor:

Gmina Spiczyn: Woda już bez bakterii [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Wólki Nowej, Stoczka, Januszówki i Ziółkowa mogą już pić wodę ze swoich kranów. 

Przypomnijmy: rutynowa kontrola łęczyńskiego sanepidu wykazała znaczne ilości bakterii coli w wodociągu w Januszówce zaopatrującym w wodę miejscowości: Wólka Nowa, Stoczek, Januszówka i część Ziółkowa. Odciętych od wody w swoich gospodarstwach jest 565 mieszkańców. 

"Uzyskane wyniki wskazują na bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, co skutkuje brakiem przydatności wody do spożycia i uzasadnia unieruchomienie wodociągu do czasu przywrócenia jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi” – czytamy w dzisiejszym (piątkowym) komunikacie sanepidu. 

Obecnie wodociąg jest chlorowany. Do czasu jego ponownego włączenia mieszkańcy mogą odbierać wodę butelkowaną u sołtysów, a także czerpać ją z beczkowozu, który stanął przy szkole w Januszówce. 

Mniejsze ilości bakterii coli, mieszczące się w ustawowej normie, odnaleziono w wodociągu w Zawieprzycach. 821 mieszkańców Zawieprzyc i Zawieprzyc Kolonii mogą korzystać z wody do przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, kąpieli noworodków i niemowląt, ale po uprzednim zagotowaniu (minimum dwie minuty). 

"Nie ma konieczności gotowania wody do stosowania w celach sanitarnych, mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg), spłukiwania toalet" - informuje sanepid. 

AKTUALIZACJA, 26 maja, godz. 14.10

Chlorowanie wody przyniosło skutki - sanepid w sobotę wydał komunikat o poprawie jakości wody pochodzącej z wodociągu w Januszówce. Próbki pobrane po oczyszczeniu wody wykazały, że jest już bezpieczna, nie ma już w niej bakterii coli.

Więcej w papierowym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - od wtorku 28 maja w Twoim punkcie sprzedaży!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE