Reklama

Górnicy zarobią więcej

Opublikowano:
Autor:

Górnicy zarobią więcej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mimo mniejszego zysku zarząd spółki LW „Bogdanka” zwiększył przeciętne wynagrodzenie w 2014 roku – to efekt zakończonego sporu zbiorowego w tej sprawie.

Związkowcy zawarli z zarządem porozumienie, zgodnie z którym przeciętne wynagrodzenie w bieżącym roku będzie wyższe o 2,5 proc. niż w 2013 r. dzięki wypłacie nagrody specjalnej, którą górnicy dostaną w dwóch ratach.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie bazowe na rok 2015 pozostanie bez zmian, tj. na poziomie wykonania za 2013 rok. W przyszłości spółka ma uprościć system wynagradzania tak, aby większy był składnik motywacyjny. Jak podaje serwis parkiet.com, średnia pensja w Bogdance wynosi obecnie 7,2 tys. zł brutto.

- Pracownicy dobrze wykonujący swoje obowiązki zasługują na nagrodę. Mimo, że warunki górniczo-geologiczne nie są w tym roku dla nas korzystne, naszej spółce udaje się realizować ogólnie przyjęte plany rozwojowe, jak chociażby zakończenie znaczącej inwestycji w zakład przeróbczy – mówi Zbigniew Stopa, prezes spółki LW Bogdanka.

I dodaje: - Na tle dużej części kopalń śląskich Bogdanka prezentuje się dobrze. I to też chcieliśmy zaakcentować, tym bardziej, że ze Śląska dochodzą nas głosy o ograniczaniu w wypłatach tzw. barbórek i czternastych pensji.

Wyprodukowali więcej węgla, ale zarobili mniej

Przez trudne warunki geologiczne na jednej ze ścian w Polu Stefanów spółka obniżyła plany wydobycia węgla w 2014 roku, które ma wynieść ok. 9 mln ton zamiast prognozowanych 9,3-10 mln ton.

W III kwartale Bogdanka  odnotowała rekordową produkcję węgla 2,38 mln ton – o 10 proc. większą niż w ubiegłym roku. Mimo to zysk netto 80,2 mln zł był mniejszy niż rok wcześniej (82,69 mln zł).

Niższy jest również zysk netto w pierwszych trzech kwartałach 2014 r. (171,44 mln zł) niż analogicznym czasie 2014 roku (224,44 mln zł).  

Za to wyższe o 5,1 proc. były przychody ze sprzedaży węgla, które wyniosły w tym roku ok. 1,5 mld zł. 

fot. lw.com

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE