Reklama

Jak długo powiat łęczyński będzie mógł żyć z Bogdanki? - pytamy prezesa kopalni

Opublikowano:
Autor:

Jak długo powiat łęczyński będzie mógł żyć z Bogdanki? - pytamy prezesa kopalni - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po chwilowym wstrzymaniu prac w weekendy, Bogdanka w marcu wróciła do wydobycia w soboty - to dobra wiadomość nie tylko dla górników, którzy znowu mogą sobie dorobić. Ograniczenie wydobycia wzbudziło w powiecie łęczyńskim niepokój o losy kopalni w czasach dekarbonizacji. Rozmowa z Arturem Wasilem, prezesem zarządu LW Bogdanka S.A.

Panie Prezesie, czy czuje się Pan kapitanem statku skazanego na zatonięcie - nowoczesnego, rentownego, ale płynącego pod prąd wyzwań wynikających z polityki ratowania klimatu?

Kapitanem, tak...ale żaglowca, który budził, budzi i będzie budził zachwyt w przyszłości. Świat się zmienia, Unia Europejska stawia sobie bardzo ambitne cele klimatyczne, a Polska znajduje się w okresie transformacji energetyki, ale nie możemy mówić o tym, że lada dzień odejdziemy od węgla.

Przeciwnie, zgodnie z projektem Polityki Energetycznej Państwa i wszelkimi danymi, węgiel będzie podstawą krajowej energetyki zarówno w 2040 roku, jak i w kolejnych. Bogdanka, jako najbardziej nowoczesna i najbardziej efektywna kopalnia w Polsce, ma przed sobą nadal bardzo dobre perspektywy rozwoju. Aktualnie w przygotowaniu, a częściowo już realizacji, jest wiele inicjatyw, które spowodują wzrost atrakcyjności naszego węgla nie tylko na rynku krajowym. Jest to, chociażby, inwestycja w nowe złoża w Ostrowie i Cycowie (K6-K7), dywersyfikacje przychodu, innowacyjne rozwiązania technologiczne i stałe dążenie do doskonałości operacyjnej opartej na silnej kulturze organizacyjnej.

Dlatego też widzę silną pozycję Bogdanki w 2040 roku, jako solidnego producenta węgla, który z sukcesem konkuruje w Polsce i poza jej granicami z węglem pochodzącym spoza UE, a w szczególności z Rosji.

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

 

Rozmawiała Jolanta Chwałczyk

fot. www.lw.com.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE