Reklama

Jak koronakryzys przeorał nasze gminy

Opublikowano:
Autor:

 Jak koronakryzys przeorał nasze gminy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Puchaczów, jedna z najbogatszych gmin na Lubelszczyźnie, wstrzymała część inwestycji, bo boi się o wpływy z podatku od Bogdanki. W Milejowie boją się o to, czy rządowi starczy pieniędzy na dofinansowanie zaklepanych już przedsięwzięć.

Bieżące funkcjonowanie zostało "ogarnięte". Trwa usprawnianie pracy urzędów i zdalnego nauczania. Gminy robią swoje w zakresie możliwym w czasach pandemii. Przyszłość jawi się jako wielka niewiadoma.

Milejów bez Dni Milejowa i z cięciami wydatków

- Najtrudniejsze przed nami - mówi Tomasz Suryś, wójt Milejowa - najbardziej obawiamy się o utrzymanie przez stronę rządową subwencji i dotacji na zaplanowanym poziomie oraz realizację podatków, w szczególności dochodowego PIT, bo to w skali naszej gminy 5 mln zł, więcej niż podatki od nieruchomości i rolny. Dziś sytuacja jest taka, że zanim tak naprawdę odczuliśmy konsekwencje ulgi podatkowej dla osób w wieku do 26 lat, pojawia się nowa niewiadoma, czyli skutki zapaści gospodarczej związanej z pandemią.

Wójt podkreśla, że Milejów to gmina z dużą ilością dofinansowywanych inwestycji, stąd obawa czy będzie ją stać na udział własny w tych przedsięwzięciach.

- Trwają przetargi na nowe i kontynuowane budowy i remonty, w tym termomodernizacje dziewięciu obiektów, m.in. szkół w Milejowie i Łańcuchowie. Finiszujemy z budową kanalizacji w Milejowie, Łysołajach i Jaszczowie, największą inwestycją w dziejach gminy, o wartości 19 mln zł, z 9-mln dotacją z WFOŚiGW. Mamy zapłacone ok. 2/3 wartości inwestycji, gonią nas terminy - wylicza i konkluduje - w związku z tym wszystkim zastanawiam się jak nasz plan inwestycyjny będzie się miał do realizacji dochodów gminy, bo już się pojawiają wnioski o odroczenie terminu płatności podatków i pytania o umorzenia. Co pocieszające, spadły ceny w budownictwie, gmina nie wydaje też pieniędzy m.in. na dowóz uczniów i osób niepełnosprawnych do szkół i ośrodków czy zadania związane z kulturą. Przed nami decyzje, które wydatki, włącznie z tymi z funduszu sołeckiego, są niezbędne i powinny być realizowane. Czy są nimi np. Dni Milejowa? Na dzisiaj, raczej nie.

(...)

POZOSTAŁO JESZCZE 80 PROC. TREŚCI

Więcej w papierowym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" -  w sklepach na terenie powiatu łęczyńskiego, a także w elektronicznym wydaniu gazety:

Zdjęcie

Jolanta Chwałczyk

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE