Reklama

Jak oszczędzają - burmistrz odpowiada, starosta milczy

Opublikowano:
Autor:

 Jak oszczędzają - burmistrz odpowiada, starosta milczy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Starosta Krzysztof Niewiadomski zbył milczeniem zadane przez nas w lutym pytania dotyczące podjętych przez niego działań oszczędnościowych. Kiedy opublikowaliśmy pytania do starosty na Tubie Łęcznej, zainteresowany lokalnymi sprawami mieszkaniec Łęcznej Artur Michalski zarzucił nam, że podobnych pytań nie zadajemy burmistrzowi. Poprosiliśmy zatem Michalskiego o przesłanie swoich pytań. Leszek Włodarski nie miał problemu z odpowiedzią. Poniżej pytania Artura Michalskiego i odpowiedzi burmistrza Leszka Włodarskiego.

Artur Michalski: Dlaczego Pan burmistrz nie przeprowadził audytu w PGKIM?

Leszek Włodarski: Audyt został przeprowadzony zaraz po wyborze nowego prezesa PGKiM w Łęcznej [poprosiliśmy burmistrza o wnioski z tego audytu, informację na ten temat przygotuje nam do następnego wydania "Wspólnoty Łęczynskiej" – KK]. 

Na jakie inwestycje, jaki rozwój miasta przeznaczy Pan środki pozyskane po podwyżkach opłat lokalnych?

- Nie było wzrostu opłat lokalnych w 2019 roku. Wszystkie pozyskane środki z opłat lokalnych znajdują się w budżecie tegorocznych zadań i inwestycji, tj. rewitalizacja Starego Miasta i modernizacja dróg czy funkcjonowanie szkół.

Czy poczynił Pan jakiekolwiek działania optymalizujące w urzędzie? Czy Pana praca przyczyniła się do powstania oszczędności? Jeśli tak, to jakich i w jakiej wysokości?

 - Oczywiście, w stosunku do lat poprzednich została zmniejszona liczba osób zatrudnionych w urzędzie i jednostkach samorządowych. Zwrócę tylko uwagę, że zatrudnienie jednej osoby to roczny koszt rzędu 60-100 tys. zł. Na samym zastępcy burmistrza, którego nie powołałem  oszczędności dla gminy wynoszą 200 tys. zł. Warto wspomnieć, że wszystkie inwestycje i zadania gminne w 2019 roku zrealizowano bez zaciągania kredytu, przy jednoczesnej spłacie zobowiązania gminy Łęczna w wysokości 3,5 mln zł. Dodatkowo 2019 rok zakończyliśmy z prawie czterema milionami nadwyżki, którą będziemy mogli wykorzystać w 2020 roku.

 Jak zamierza Pan pomóc lokalnym przedsiębiorcom z łęczyńskiego targowiska przy ul. Braci Wójcickich?

  - Podmiotom, które zawiesiły działalność w związku z wytycznymi rządu, spółka PGKiM odstąpi od naliczania czynszu za te miesiące, które obejmować będą czas trwania epidemii. Dodatkowo wszystkim pozostałych najemcom Targowiska Miejskiego, chcemy zaproponować obniżenie o połowę wysokości czynszu za wynajem od początku kwietnia 2020 r. do końca miesiąca, w którym stan epidemii się zakończy. 

 Jakie jest obecnie całkowite zadłużenie gminy Łęczna i jakie ono było w momencie obejmowania rządów w mieście przez burmistrza Włodarskiego?

 - Zadłużenie w momencie obejmowania przeze mnie stanowiska burmistrza Łęcznej wynosiło 20 mln zł, a obecnie (stan na 31.12.2019) wynosi 16,5 mln zł.

Spisał Kamil Kulig

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE