Reklama

Jaszczów pisze do Ziobry w sprawie krematorium

Opublikowano:
Autor:

Jaszczów pisze do Ziobry w sprawie krematorium - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dlaczego nie dało się zablokować tej inwestycji tak jak w Chełmie, Lublinie czy Głusku? - pytali wójta przeciwnicy inwestycji, którzy zebrali się w związku z rychłym końcem budowy krematorium w Jaszczowie.

To efekt zapowiedzi inwestorki, która poinformowała "Wspólnotę", że już w grudniu planowane jest uruchomienie spopielarni ludzkich zwłok w Jaszczowie. Będzie to drugie krematorium w województwie lubelskim (po Czerniejowie). 

Spotkanie przeciwników kontrowersyjnej inwestycji odbyło się w sobotę, 16 listopada, w szkole w Jaszczowie.

Mieszkańcy podkreślali, że nie są przeciwni samej spopielarni zwłok, ale ich zdaniem skandaliczna jest lokalizacja budowanego krematorium w środku Jaszczowa, blisko szkoły, pizzerii i głównego sklepu, obok domów mieszkalnych, a także w bezpośrednim sąsiedztwie powstającego centrum opiekuńczo-mieszkalnego w budynku starego szpitala.

Starosta i poseł nie przyszli

Przeciwnicy inwestycji na sobotnim zebraniu podkreślali także, że w sprawie powinny być brane pod uwagę emocjonalne konsekwencje życia w cieniu krematorium, które sąd pominął. Przez budowę spopielarni ludzkich ciał młodzi ludzie myślą o wyjeździe ze swojej rodzinnej wsi, a cena domów we wsi po uruchomieniu spopielarni spadnie. Zebrani mówili też, że przez sąsiedztwo krematorium rolnicy będą mieli problem ze sprzedażą swoich produktów.

Przypominali także o tym, że podpisana przez Polskę konwencja sztokholmska uznała krematoria jako możliwe źródła uwalniania szkodliwych, rakotwórczych substancji, m.in. dioksyn.

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

Kamil Kulig 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE