Reklama

Jaszczowską ziemią posypali trumnę profesora

Opublikowano:
Autor:

Jaszczowską ziemią posypali trumnę profesora - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czteroosobowa delegacja Towarzystwa Przyjaciół Milejowa wzięła udział w pogrzebie wybitnego językoznawcy prof. Walerego Pisarka, który wychował się i uczył w Jaszczowie. 

Walery Pisarek zmarł nagle w niedzielę 5 listopada w Katowicach podczas gali "Ambasador Polszczyzny". Miał 86 lat. Następnego dnia po śmierci profesora pamięć po nim została uczczona minutą ciszy w czasie sesji Rady Gminy Milejów. Na budynku urzędu gminy w dniu pogrzebu została zawieszona flaga Polski z kirem, a także herb Milejowa, którego twórcą był Walery Pisarek.

Zmarły profesor należał do najwybitniejszych polskich językoznawców. Był autorem wielu publikacji z zakresu socjolingwistyki, prasoznawcą i wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, honorowym prezesem Rady Języka Polskiego.

Pisarek uczył się i wychowywał w Jaszczowie. W domu jego rodziców po przybyciu z Warszawy w 1942 roku zatrzymała się Natalia Nekraszowa, aby organizować tajne komplety. Profesor do końca życia pamiętał o swoich związkach z ziemią milejowską.

Kamil Kulig

(...)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).

Zdjęcie: członkowie Towarzystwa Przyjaciół Milejowa pożegnali Walerego Pisarka. Nad grobem profesora stoją od lewej stoją Krzysztof Niewiadomski, Mieczysław Gajowiak, Rafał Wróbel.

 Zdjęcie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE