Reklama

Jerzyki zjedzą komary w Łęcznej

Opublikowano:
Autor:

Jerzyki zjedzą komary w Łęcznej  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z owadami i gryzoniami można walczyć chemicznie, ale można robić to także w ekologiczny, właściwie bezpłatny, a dodatkowo przyjemny dla ucha sposób – mówią urzędnicy łęczyńskiego ratusza. Do walki z komarami zatrudnione zostaną... jerzyki. Miasto wybuduje im specjalne budki.  

W przyszłym tygodniu na zlecenie ratusza na wieży Ochotniczej Straży Pożarnej zamontowane zostaną budki dla jerzyków. Łęczna chce być miastem przyjaznym dla ptaków, a przy okazji w ekologiczny sposób walczyć z komarami i innymi owadami.

Miejsce zawieszenia 55 budek wybrane zostało nieprzypadkowo. Chodziło o wysoki punkt z którego jerzyki, ptaki spokrewnione z kolibrami, będą mogły swobodnie wyfrunąć. Małe, ale bardzo żarłoczne zwierzęta większość życia spędzają w locie. Żywią się w szczególności drobnymi latającymi owadami. Jerzyki to jedne z najszybszych ptaków na świecie i bez problemu w poszukiwaniu pokarmu są w stanie przelecieć dziesiątki kilometrów.  

Kształt budek, ich rozmieszczenie, lokalizacja oraz wysokość na jakiej zostaną zamontowane były konsultowane z ornitologiem. Jerzyki gniazdują kolonialnie i takie warunki  zostaną dla nich w najbliższych dniach stworzone.

- To nie pierwsze działania gminy, która jest przyjazna ptakom. W trakcie termomodernizacji Przedszkola nr 4 w 2014 roku, oraz Gimnazjum nr 1 w 2015 roku, montowano budki dla jerzyków, wróbli, kawek, sowy pójdźki, a także schrony dla nietoperzy – podkreśla Grzegorz Kuczyński z łęczyńskiego ratusza.

Schrony znajdują się na kominach, elewacji  i  drzewach wokół wspomnianych budynków oświatowych. Również w tym przypadku prace wykonywane były pod nadzorem fachowców. Efekty są zadowalające, a znaczna część „domków” została zasiedlona przez ptaki.

- Efekty są zadowalające. Jerzyki i nietoperze zjadają owady, zaś żyjąca w mieście sowa codziennie łapie gryzonie. Często myszy i szczury, które dla mieszkańców blokowisk są szkodnikami. W ten sposób obie strony są zadowolone – ocenia Kuczyński.  

Również w grudniu wydrukowanych zostanie 1500 książeczek - kolorowanek z przeznaczeniem dla najmłodszych dzieci.  Będą zawierać sylwetki 16 ptaków występujących na terenie naszej gminy i w jej pobliżu. Na stronach kolorowanki znajdą się m.in. bocian, gil, jemiołuszka, sikorka, sowa, sójka, szczygieł, rudzik, żuraw, zimorodek.

Akcja „Zapraszamy ptaki do Łęcznej” będzie kontynuowana również w przyszłym roku.

 

Budki na wieży OSP:

Zdjęcie

Jerzyk w locie:

Zdjęcie

 

Budka na dachu Przedszkola nr 4 w Łęcznej:

Zdjęcie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE