reklama
reklama

Konklawe rozpoczyna się dzisiaj. Kiedy ujrzymy pierwszy dym?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Vatican News

Konklawe rozpoczyna się dzisiaj. Kiedy ujrzymy pierwszy dym? - Zdjęcie główne

foto Vatican News

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKonklawe – proces wyboru 267. papieża w dziejach Kościoła – rozpocznie się dzisiaj (7 maja) o godz. 16.30 uroczystym wejściem kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej. Tego samego wieczoru odbędzie się pierwsze głosowanie.
reklama

Konklawe rozpoczyna się dzisiaj
Watykan poinformował, iż zgodnie z zasadami określonymi w Konstytucji apostolskiej Universi Dominici Gregis, pierwszego dnia konklawe przewidziano tylko jedno głosowanie. Oznacza to, że już dziś wieczorem możemy poznać nazwisko nowego papieża – jeśli tylko jeden z kandydatów uzyska co najmniej dwie trzecie głosów, czyli minimum 89 spośród 133 oddanych przez kardynałów elektorów. W takim przypadku około godziny 19.00 z komina Kaplicy Sykstyńskiej uniesie się biały dym, który będzie widoczny przez około sześć minut. 

W przeciwnym razie dym będzie czarny
Jeśli jednak głosowanie nie przyniesie rozstrzygnięcia, z komina wzleci dym czarny, a dalsze głosowania zostaną przeprowadzone w kolejnych dniach – najbliższe już w czwartek rano i po południu. Kolejne konklawe będą przebiegać według następującego planu: rano odbędzie się msza święta i Jutrznia w Kaplicy Paulińskiej w Pałacu Apostolskim, a około godziny 9:15 rozpoczną się Nieszpory w Kaplicy Sykstyńskiej, po których nastąpi głosowanie. Ewentualne pojawienie się dymu przewidziane jest na godziny 10:30 i 12:00. Po obiedzie kardynałowie powrócą na popołudniowe głosowania, a dym może ukazać się około 17:30 lub 19:00. Dym o godzinie 10:30 lub 17:30 może się pojawić jedynie w przypadku wyboru papieża. W przeciwnym razie karty do głosowania są palone raz po dwóch głosowaniach – około godziny 12:00 po porannej sesji i około godziny 19:00 po wieczornej.

reklama

Podczas kongregacji generalnych ustalono istotne kwestie
W okresie między śmiercią papieża Franciszka a rozpoczęciem konklawe odbywały się kongregacje generalne – spotkania kardynałów, zarówno elektorów, jak i tych bez prawa głosu – poświęcone najważniejszym sprawom dotyczącym życia Kościoła. Podczas ostatniego zebrania (6 maja) omawiano reformy zapoczątkowane przez papieża Franciszka, które powinny być kontynuowane: walkę z nadużyciami, przejrzystość finansową, reorganizację Kurii Rzymskiej, synodalność, działania na rzecz pokoju oraz troskę o środowisko naturalne. Zarysowano obraz papieża jako pasterza – człowieka bliskiego ludziom, uosabiającego Kościół miłosierdzia, gotowego odpowiadać na potrzeby i cierpienia świata. W obliczu wojen, przemocy i podziałów, kardynałowie wyraźnie wskazywali na potrzebę duchowego przewodnika niosącego nadzieję, miłosierdzie i ducha wspólnoty.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu 24wspolnota.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo