Reklama

ŁĘCZNA: Do śmietnika z kartą dostępu

Opublikowano:
Autor:

ŁĘCZNA: Do śmietnika z kartą dostępu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiaty śmietnikowe, do których nie wejdziemy bez karty i kodu oraz program sprawdzający czy wszyscy płacimy za śmieci - to zmiany, jakie czekają mieszkańców gm. Łęczna.

Wynikają z konieczności poprawy segregacji odpadów. Ich wdrożenie w gm. Łęczna było tematem kolejnego spotkania w sprawie funkcjonowania systemu śmieciowego, w którym udział wzięli burmistrz, prezesi spółdzielni mieszkaniowych, radni, przedstawiciele urzędu i przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej.

- Na spotkaniu padały między innymi propozycje zabezpieczenia wiat śmietnikowych przy pomocy elektronicznego systemu dozoru, w którym jedynie karta i kod umożliwiałyby wejście do altany śmietnikowej - informuje Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy UM w Łęcznej. - Omówiono kwestie opłaty, jaką poniosą mieszkańcy, gdy śmieci w altanach będą niesegregowane. Przepisy ustawowe nakazują samorządom wprowadzenie stawki od 2 do 4-krotności zwykłej opłaty, która w Łęcznej od 2019 roku wynosi 17 zł za osobę. Zgodnie z propozycją burmistrza, w Łęcznej będzie to minimalna możliwa wartość czyli 2-krotność stawki.

Władze miasta mają nadzieję, że mobilizacja mieszkańców pozwoli uniknąć zwiększonych opłat. 

- Nikt nie ma zamiaru szukać pretekstów do nałożenia takiej opłaty - zaznacza rzecznik. - Ustalono, że w przypadkach nieselektywnej zbiórki odpadów np. wrzucania śmieci zmieszanych do pojemników z odpadami wysegregowanymi informacje o tym otrzymają spółdzielnie, które będą ostrzegały swoich lokatorów o możliwości naliczenia zwiększonej opłaty, dając im czas na poprawę sytuacji.

Na spotkaniu ustalono, że za przykładem innych miast, gm. Łęczna wprowadzi program sprawdzający czy wszyscy zobowiązani płacą za śmieci. System będzie korzystał z różnych baz danych, w tym spółdzielni, urzędu, szkół i przedszkoli, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łęcznej: - Będzie weryfikował kto za śmieci nie płaci, a co za tym idzie, za kogo płacą pozostałe osoby. Kontrola krzyżowa z wykorzystaniem programu komputerowego pozwoli na wytypowanie takich osób z możliwością naliczenia im opłaty do 5 lat wstecz.

Według prezesa PGKiM, aby uniknąć kar nakładanych przez organy kontrolne na gminę, a co za tym idzie na mieszkańców, poziom odzysku śmieci w Łęcznej wymaga poprawy o 10-15 procent. 

W najbliższych tygodniach mieszkańcy otrzymają materiały z instrukcją prawidłowej segregacji odpadów i ich przyporządkowania do odpowiedniej frakcji.

jch

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE