Reklama

Łęczna: Opłata za śmieci mocno w górę

Opublikowano:
Autor:

Łęczna: Opłata za śmieci mocno w górę  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Łęczna zakończyła postępowanie przetargowe na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Nowe stawki kształtują się na poziomie 17 zł za osobę przy śmieciach zbieranych selektywnie i 25 złotych za osobę przy odpadach zmieszanych. 

W poniedziałek 18 marca br. nastąpiło otwarcie przetargowych ofert na  odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Znamy już oferowane stawki. Jedyną ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z Łęcznej.

Jak można było się spodziewać, nastąpił gwałtowny wzrost stawek, które muszą przełożyć się na wzrost opłat dla mieszkańców. Ten temat będzie przedmiotem obrad najbliższej sesji Rady Miejskiej. Ceny przetargowe przełożą się na opłaty w wysokości 17 zł za osobę przy śmieciach zbieranych selektywnie i 25 złotych za osobę przy odpadach zmieszanych.

-Obserwując inne miasta, spodziewaliśmy się znacznego wzrostu cen opłaty śmieciowej, na co wpływ mają przede wszystkim czynniki zewnętrzne – mówi Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej.

-Dokładne wyliczenia pokazały, że aby system śmieciowy się zamknął i bilansował w tym roku, opłata śmieciowa ponoszona przez mieszkańców Gminy Łęczna powinna wynosić ponad 19 zł za osobę. Podjęliśmy jednak decyzję, że nie będzie ona większa niż 17 złotych za osobę. Brakujące pieniądze w wysokości około pół miliona złotych dołożymy z budżetu miasta – dodaje burmistrz. Nowe opłaty obowiązywać będą od 1 maja.

Co wpłynęło na wzrost cen?

- Przygotowana i złożona przez nas oferta nie przewiduje zarabiania na Gminie Łęczna – wyjaśnia Radosław Tkaczyk prezes spółki PGKiM. Nasi konkurenci wprost mówią, że nie wzięli udziału w przetargu w Łęcznej, bo wiedzą że nie są w stanie zaproponować niższych niż my stawek.

Na kształtowanie nowych cen wpływ miała m.in. zmieniona opłata marszałkowska za składowanie odpadów na wysypisku, generująca wzrost cen o 200 tys. złotych rocznie, wzrost pensji minimalnej o 12 procent – 200 tys. zł rocznie, koszt inwestycji i amortyzacji kolejne 200 tys. złotych, a przede wszystkim  ponoszona od 2017 roku tzw. opłata termiczna za utylizację odpadów niesegregowanych generująca dla nas  700 tys. złotych kosztów. Daje to łącznie 1,3 miliona złotych nowych kosztów do systemu śmieciowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE