Reklama

Łęczna pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Opublikowano:
Autor:

Łęczna pamięta o Żołnierzach Wyklętych  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Stało się już tradycją, że na przełomie lutego i marca mamy w Łęcznej możliwość uczestnictwa w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzimy 1 marca. Co tym razem przygotowała dla mieszkańców naszego miasta grupa „Narodowa Łęczna" we współpracy ze Stowarzyszeniem Motocyklowym PATRIA oraz Urzędem Miejskim w Łęcznej.

W sobotę 29 lutego 2020 r., o godzinie 17 w Centrum Kultury, przy ulicy Obrońców Pokoju 1 rozpocznie się projekcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa". Opisuje on wydarzenia z 8 września 1944 r. w lesie pod Rząbcem (woj. Świętokrzyskie), gdzie doszło do zbrojnego starcia Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych z oddziałem Armii Ludowej i grupą sowieckich „spadochroniarzy". Jest to historia potyczki, przez wiele lat było przedmiotem komunistycznej propagandy. Odkłamaniem tych wydarzeń zajęła się Fundacja „Odzyskajmy Naszą Historię". W produkcji wypowiadają się m.in. historyk Leszek Żebrowski oraz uczestnik bitwy kpt. Stanisław Turski. 

Około godziny 18 na scenie pojawi się rockowy zespół „Pozytywka", który stworzył muzykę do wspomnianego filmu. Grupę  mieliśmy już przyjemność gościć w naszym mieście we wrześniu 2018 r., podczas koncertu z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Zespół tworzony przez muzyków z Małopolski wydał do tej pory trzy krążki: „Moja Niepodległość", „Wilcze Mogiły" oraz „Leśni". W trakcie koncertu będziemy mogli wysłuchać utworów w wersji akustycznej – wręcz balladowej, jak i tych w bardzo mocnym, typowo rockowym stylu. Wstęp na film oraz koncert WOLNY.

Natomiast w niedzielę 1 marca 2020 r., o godzinie 12:00, po raz pierwszy w Łęcznej wystartuje Bieg TROPEM WILCZYM. Trasa długości 1963 metrów przebiegać będzie alejkami malowniczego Parku Podzamcze wzdłuż brzegów dwóch łęczyńskich rzek: Świnki i Wieprza. Start i meta znajdować się będą w okolicy wieży widokowej. Długość trasy jest oczywiście mocno symboliczna. Oznacza bowiem rok śmierci Ostatniego z Wyklętych - Józefa Franczaka ps. "Laluś". Biuro zawodów będzie czynne już od godziny 10. Około godziny 11:30 rozpocznie się wspólna rozgrzewka. Po biegu zaplanowano  gorący posiłek regeneracyjny oraz losowanie nagród ufundowanych przez Biuro Podróży „Karol Travel" oraz Starostwo Powiatowe. Odbiór pakietów startowych dla zapisanych uczestników możliwy będzie w biurze zawodów oraz dzień wcześniej w Centrum Kultury od godziny 16.

Bieg TROPEM WILCZYM odbył się po raz pierwszy w 2013 r., kiedy to grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „wydarzenie w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W 2019 roku w Biegu wzięło udział ok. 75 000 uczestników z 365 miast: ok 300 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Melbourne, Nowy Jork, Chicago, Sydney, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, itd.

Organizatorzy: NARODOWA ŁĘCZNA, Stowarzyszenie Motocyklowe PATRIA, Urząd Miejski w Łęcznej.
Patronat: Stowarzyszenie Dzieci Żołnierzy Wyklętych
Partnerzy: Centrum Kultury w Łęcznej, Fundacja Odzyskajmy Naszą Historię, Ryszard Haniewicz – fotografia.
Sponsorzy: Trenerzy Mobilni, CONTRA Konrad Duda, Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność" przy LW „Bogdanka" S.A.

Zdjęcie    

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE