Reklama

Łęczna rozpoczęła Międzynarodowy Festiwal "Śladami Singera"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 Łęczna rozpoczęła Międzynarodowy Festiwal "Śladami Singera" - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łęczyński ślad X Festiwalu "Śladami Singera" miał być wstępem do przywrócenia życiu kulturalnemu miasta naszej blisko 400-letniej synagogi.

Tak w sprawie bożnicy przy ul. Bożnicznej ustalono 4 marca br. W dniu, gdy w Polsce odnotowano pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa, który wszystkie festiwale przeniósł do internetu.

Łęczna właśnie dołączyła do Festiwalu "Śladami Singera" organizowanego przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie. Zainaugurowała go w minioną niedzielę filmową prezentacją, zrealizowaną w Centrum Kultury przez Małgorzatę Ostasz Szeligę i Karolinę Grelik.

 -  Łęczna ze swoją wielokulturową przeszłością znakomicie wpisuje się w szlak festiwalu, dziś miasto górnicze, przed wiekami była nie tylko miasteczkiem stanowiącym centrum handlu bydłem i końmi, ale też słynącym jako jeden z najprężniej rozwijających się w Królestwie Polskim ośrodków chasydyzmu - rozpoczyna opowieść Eugeniusz Misiewicz, dyrektor CK i prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej, oprowadzając widza po Starej Łęcznej.

W tym roku festiwal to wirtualna  podróż przez 13 miast i miasteczek Lubelszczyzny. Po raz pierwszy z udziałem Łęcznej. Do czasów przedwojennych przenoszą nas archiwalne fotografie, literatura I.B. Singera, historie opowiadane przez lokalnych partnerów festiwalu. 

Miało być inaczej. Barwne festiwalowe spotkania i koncerty otworzyć miały przed turystami i mieszkańcami drzwi zamknięte na głucho od pięciu lat. Zakładał to list intencyjny podpisany z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie, właścicielem synagogi, która do roku 2015 była siedzibą muzeum i jednym z centrów życia kulturalnego Łęcznej.  Spotkanie ze światem I. B. Singera miało być pierwszym wydarzeniem kulturalnym w synagodze. Koronawirus zdecydował inaczej. 

Jak wypada nasze miasto w festiwalowej prezentacji? Po czyich śladach depczemy w Łęcznej? Kim był Szlomo Łęczner? Zobaczcie sami:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE