Reklama

Łęczna: U 40 proc. badanych wykryto i wycięto polipy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łęczna: U 40 proc. badanych wykryto i wycięto polipy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzięki bezpłatnej kolonoskopii szpital w Łęcznej wykrył także dwa nowotwory jelita grubego.

Po przerwie wymuszonej pandemią koronawirusa szpital w Łęcznej znowu przyjmuje pacjentów w ramach "Programu badań przesiewowych raka jelita grubego". W tym roku udział w nim wzięło ponad 200 osób, w 2019 r. z bezpłatnych badań skorzystało – 135 osób, w sumie przebadano około 350 pacjentów.

Dzięki temu u ok. 40 proc. badanych wycięto polipy, które mogły przekształcić się w raka jelita grubego. W czasie badań wykryto także dwa nowotwory jelita grubego.

- Ta statystyka powinna zadziałać na wyobraźnię. Wynika z niej, że niemal połowa osób w średnim wieku jest zagrożona - może zachorować na raka jelita grubego – mówi Krzysztof Bojarski, dyrektor SPZOZ w Łęcznej.  – Dzięki bezpłatnym badaniom, na które zapraszam do szpitala w Łęcznej wiele osób może uniknąć zachorowania – dodaje.

"Program badań przesiewowych raka jelita grubego" szpital w Łęcznej realizuje wspólnie z Ministerstwem Zdrowia  w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Skorzystać z niego będzie mogło 1620 osób.

Każdy, bez względu na miejsce zamieszkania może się zgłosić. na te badania Ważne jest tylko kryterium wieku. Badania są bezpłatne i bezbolesne, po przeprowadzane pod znieczuleniem.

Z BADAŃ MOGĄ SKORZYSTAĆ OSOBY W WIEKU:

- 50-65 lat, gdy ostatni kolonoskopię wykonywały ponad 10 lat temu,

- 40-49 lat mający krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,

- 25-49 lat pochodzący z rodziny z zespołem Lyncha,

- 20-49 lat z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczalakowatej (FAP).

Biuro projektu mieści się w budynku szpitala w Łęcznej, na parterze, w pok. A040. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 9-13. Tel. 81 7526332, 81 7526521, 785033998. Adres e-mail: projekt@spzoz.powiatleczynski.pl

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE