Reklama

Międzynarodowa grupa Erasmus+ z wizytą w Łęcznej

Opublikowano:
Autor:

Międzynarodowa grupa Erasmus+ z wizytą w Łęcznej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniach 13 - 19 maja b.r. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej gościła delegacje uczniów wraz z nauczycielami z czterech partnerskich szkół, Grecji, Włoch, Słowenii i Chorwacji. Była to piąta i jednocześnie ostatnia krótkoterminowa wymiana młodzieży w ramach projektu Erasmus+ ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’, który Szkoła realizuje od 1 września 2016 r.

Pierwszy dzień mobilności rozpoczął się od uroczystego spotkania gości ze społecznością Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej. Wysłuchano hymnu Unii Europejskiej ‘Ody do radości’, po którym Pan Dyrektor Artur Radko powitał serdecznie zagranicznych przyjaciół, krótko przedstawił główne założenia projektu i życzył udanego, pełnego wrażeń pobytu w Polsce. Ważnym punktem programu było spotkanie w Urzędzie Miasta z Burmistrzem Łęcznej, Panem Teodorem Kosiarskim, który przedstawił historię naszego miasta i chętnie odpowiadał na pytania gości.

Działania zaplanowane podczas kilkudniowej mobilności skoncentrowane były przede wszystkim na rozwijaniu przedsiębiorczości wśród młodzieży, co jest głównym celem tego projektu oraz poznanie funkcjonowanie lokalnie działających firm i przedsiębiorstw. W związku z tym, dzięki uprzejmości właściciela Makaroniarni ‘Polmak’ w Ludwinie, grupa Erasmus+ miała możliwość poznania historii rodzinnego biznesu oraz procesu produkcyjnego makaronu. Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy udali się także do firmy Lubelski Węgiel „BOGDANKA” S.A, jednego z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce. Zagraniczni goście dowiedzieli się przede wszystkim jak trudna i ciężka jest praca górników, ale także jak wygląda strój galowy górnika i co oznaczają kolory piór przy czapkach.

Podczas wizyty w Polsce, ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’ zwiedzili Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Spotkanie odbyło się w Budynku Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowego Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej, gdzie przywitał ich Dziekan Wydziału Agrobioinżynierii, prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk. Uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat przedsiębiorczości - jej istocie i znaczeniu w życiu codziennym oraz jej powiązaniach z naukami ekonomicznymi, przygotowanego specjalnie dla naszych uczniów przez Pana dr inż. Grzegorza Wesołowskiego oraz Pana dr inż. Sebastiana Białoskurskiego z Katedry Zarządzania i Marketingu.

Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy rozwijali swoje umiejętności na warsztatach z kreatywności i komunikacji międzykulturowej, które poprowadziły dla nich Panie Małgorzata Baranowska oraz Maja Sienko z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Współpracując w międzynarodowych zespołach, uczniowie rozwijali swoją wyobraźnię oraz uczyli się bycia aktywnym i otwartym w relacjach z innymi, lepiej rozumieć drugą osobę oraz wyrażać w sposób bardziej komunikatywny własne uczucia, przekonania i intencje.

Uczniowie zaangażowani w projekt Erasmus+ doskonalili także swoje umiejętności biznesowe na kiermaszu produktów powstałych w mini firmach wszystkich szkół partnerskich, który cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród rodziców uczniów.

Kolejnym punktem programu była wycieczka do Warszawy. W Domu Spotkań z Historią uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt. "Przedsiębiorczy Dziadek", podczas których dowiedzieli się, co to znaczy być człowiekiem przedsiębiorczym, kim byli założyciele fabryk, jakiego byli pochodzenia, dlaczego zakładali biznesy w Warszawie. Na wybranych przykładach, np. firmy Wedel, prześledzili historię wybranych warszawskich firm początków XX wieku. Na koniec zajęć uczniowie wcielili się w postać przedsiębiorców i samodzielnie zakładali własny biznes.

W dalszej części udali się w wędrówkę po świecie pieniądza w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, nowoczesnej placówce edukacyjnej ukazującej dzieje pieniądza oraz jego rolę na tle gospodarczo-społecznej historii świata i Polski. To niezwykłe miejsce to swoisty wehikuł czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Dzięki niemu można stać się świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyć jak powstaje pieniądz, jak działa bankomat i karta kredytowa. To miejsce, w którym większość uczestników wycieczki, choć przez chwilę chciała poczuć się milionerami trzymając w ręku autentyczną sztabkę złota o równowartości dwóch milionów złotych.

Wymiana młodzieży to również świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności językowych, a także współpracy w grupie. Świetnym tego efektem było zaprezentowanie anglojęzycznego przedstawienia ‘Love and Money’ w międzynarodowej obsadzie młodych aktorów ze wszystkich szkół partnerskich. Głównym przesłaniem sztuki było to, że w życiu najważniejsze są przyjaźń i miłość, a nie pieniądze czy pozycja społeczna.

Goszczenie zagranicznych przyjaciół było niezwykłym doświadczeniem, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Młodzi ludzie rozwinęli w sobie ducha przedsiębiorczości oraz umiejętności komunikacyjne w języku angielskim. Niewiarygodne jest to, że w stosunkowo krótkim czasie nasza młodzież potrafi z niezwykłą łatwością zintegrować się ze swoimi korespondentami z zagranicy. Ważne jest to, że chęć poznania płynęła z obu stron, więc po planowych zajęciach, zagraniczni goście miło spędzali czas z rodzinami goszczącymi.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE