Reklama

Milion skipów w Stefanowie

Opublikowano:
Autor:

Milion skipów w Stefanowie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do 27 lutego br. do godziny 7:20 górniczy wyciąg szybowy szybu 2.1 w Stefanowie wyciągnął na powierzchnię okrągły 1 000 000 skipów urobku! 

Miało do tego nie dojść, gdyż w listopadzie 1988 roku podjęto decyzję o wstrzymaniu budowy kopalni K-2 w Stefanowie. Jednak późniejszy rozwój kopalni w Bogdance i potrzeba zwiększenia wydobycia węgla wymusił powrót do planów uruchomienia zakładu wydobywczego w Stefanowie.

Tym razem nie jako odrębnej kopalni, lecz pola wydobywczego istniejącej spółki LW Bogdanka. W rysie historycznym autorstwa Tomasza Jasińskiego czytamy: Planowanie (projektowanie) górniczego wyciągu szybowego szybu 2.1 w obecnym kształcie, czyli jako jednoprzedziałowego z wyciągiem skipowym, rozpoczęło się w 2005 roku. 

Pod koniec roku 2006 podpisano umowę z wykonawcą na przywrócenie do sprawności maszyn i urządzeń pozostawionych przy szybie 2.1 po pierwszym etapie głębienia szybu w końcu lat 80-tych. W 2008 roku, w kopalni Piast ruch Czeczot zakupiono maszynę wyciągową z likwidowanego pola kopalni oraz rozpoczęto prace projektowe nad przyszłym urządzeniem wyciągowym.

Odtapianie i pogłębianie szybu 2.1 rozpoczęto w 2007 roku. Te roboty wykonywało konsorcjum firm PRS "Wschód" i PBSz Bytom. Kolejnym etapem była zabudowa zbrojenia szybu, która zakończyła się w lutym 2010 r.

Po zakończeniu zbrojenia przyszedł czas na wznoszenie konstrukcji obiektów powierzchniowych oraz zabudowę urządzeń przyszybowych na poziomie 1026 i w kieszeni skipowej. Następnie, po wykonaniu projektów technicznych, dostarczona została zmontowana oraz uruchomiona maszyna wyciągowa i urządzenia sygnalizacji wyciągu.

Po nakładaniu lin i naczyń (na początku maja 2011), we wrześniu 2011 inspektorzy Specjalistycznego Urzędu Górniczego z Katowic przeprowadzili badanie górniczego wyciągu szybowego i na jego podstawie dyrektor SUG wydał decyzję o rozpoczęcie ruchu próbnego od dnia 01 października 2011 roku - od tego dnia rozpoczęło się wydobycie urobku szybem 2.1. Ruch próbny zakończył się w dniu 09 maja 2012 roku decyzją dyrektora SUG: "Zezwolenie na oddanie do ruchu górniczego wyciągu szybowego szybu 2.1".

Także "Wspólnota" życzy pracownikom Bogdanki, a w szczególności pola Stefanów, kolejnych milionów skipów.

Źródło: www.bogdanka.eu

Tomasz Jasiński

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE