Reklama

Milion złotych odszkodowania dla córki "wyklętych" spod Łęcznej

Opublikowano:
Autor:

Milion złotych odszkodowania dla córki "wyklętych" spod Łęcznej  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Magdalena Zarzycka-Redwan domagała się od państwa 15 mln zł zadośćuczynienia za krzywdę wyrządzoną jej przez reżim komunistyczny. Sąd w środę przyznał jej milion zł odszkodowania.

Magdalena Zarzycka-Redwan (na zdjęciu pierwsza z prawej) to urodzona na Zamku Lubelskim córka żołnierzy wyklętych Stefanii i Władysława Zarzyckich, bohaterów podziemia antykomunistycznego.

Ich dom w Łuszczowie niedaleko Łęcznej zwany był „koszarami”, gdyż od 1946 r. spotykali się tam m.in. Hieronim Dekutowski „Zapora” i Zdzisław Broński „Uskok”, legendarny dowódca oddziałów partyzanckich na Lubelszczyźnie. Po wpadce, małżeństwo Zarzyckich zostało aresztowane i poddane brutalnemu śledztwu. Kobieta była wówczas w siódmym miesiącu ciąży i rodząc przedwcześnie córkę zmarła. Ojciec na 15 lat trafił do więzienia w Rawiczu, skąd w stanie skrajnego wyczerpania został przedterminowo zwolniony w 1954 r. Pięć lat po wyjściu na wolność zmarł na zawał.

Dziewczynka przez dwa lata wychowywała się na Zamku w Lublinie, później przez 13 lat mieszkała w domach dziecka.  W sierpniu 2018 r. Magdalena Zarzycka-Redwan, dziś prezes lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych, pozwała państwo polskie o odszkodowanie za zrujnowane dzieciństwo. Doświadczenia z dzieciństwa i młodości miały znaczący wpływ na jej życie i zdrowie.

Możliwość finansowej rekompensaty otworzyła nowelizacja ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Ta nowelizacja weszła w życie w ubiegłym roku.

Córka żołnierzy wyklętych domagała się od Skarbu Państwa 15 mln zł zadośćuczynienia za narodziny i dwa lata w więzieniu na Zamku Lubelskim, a także kolejne trzynaście lat w domach dziecka.

Sąd przyznał kobiecie zadośćuczynienie za narodziny i późniejszy pobyt w więzieniu na Zamku Lubelskim w wysokości 1 mln zł.

Magdalena Zarzycka-Redwan co roku bierze udział w łęczyńskim Rajdzie Pamięci kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. W tym roku uczestniczyła również w uroczystych obchodach 70. rocznicy śmierci kapitana, związanej z nadaniem łęczyńskiemu rondu imienia legendarnego dowódcy.

Więcej w papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej – od wtorku 25 czerwca w Twoim punkcie sprzedaży.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE