Reklama

Najwięcej zarobiły matematyczki

Opublikowano:
Autor:

Najwięcej zarobiły matematyczki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 5284 zł netto zarobiła w listopadzie 2019 r. nauczycielka matematyki i fizyki Anna Żołnacz. Do "piątki z przodu" niewiele zabrakło matematyczce Alinie Kłyzie (4984 zł "na rękę") oraz nauczycielce informatyki i wf-u Alicji Majewskiej (4924 zł). Pełniąca obowiązki dyrektora szkoły Teresa Baruk zarobiła w listopadzie ub.r. 4163 zł. Wynagrodzenie powyżej czterech tysięcy w tym miesiącu wzięło 33 na 113 nauczycieli "dwójki". Średnia pensja w tej szkole wyniosła 3433 zł netto.

Na zarobki mają wpływ różne czynniki, takie jak stopień awansu zawodowego, wysługa lat oraz pełnienie w szkole funkcji, np. dodatek dyrektora, czy wychowawcy klasy. Innym dodatkiem jest dodatek motywacyjny, który nauczycielowi przyznaje dyrektor (w naszych miejskich szkołach ten dodatek jest wysoki). Nauczyciele dostają też dodatkowe pieniądze za godziny ponadwymiarowe oraz zastępstwa. Niektórzy z nich mają więcej niż jeden etat w tej samej szkole. Część nauczycieli łączy etaty o różnym wymiarze w kilku placówkach.

Nauczycieli nie chroni RODO

Przypomnijmy: o tym, że pensje nauczycieli są jawne, zdecydował w listopadzie ub.r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który rozstrzygnął, że szkoły muszą podać imienne listy nauczycieli i ich pensje na wniosek złożony w trybie dostępu do informacji publicznej. Wyrok jest efektem ubiegłorocznej skargi "Wspólnoty Opolskiej" na bezczynność dyrektor liceum w Opolu Lubelskim, która takiej listy nie chciała udostępnić.

Rozstrzygnięcie to jest istotne, bo przychyla się do orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, zaliczając nauczycieli do grona osób publicznych (to ogranicza ich prawo do prywatności i sprawia, że w tym zakresie nie chronią ich przepisy RODO). NSA  prowadzenie szkół, oświatę i kształcenie zaliczył do zadań publicznych, co ma swoje źródło w Konstytucji RP.

Powiatowe nie podały. Wysłaliśmy odwołanie

Zarobków swoich nauczycieli nie ujawniły szkoły podległe powiatowi. Wniosek wysłaliśmy do Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, Zespołu Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie, Zespołu Szkół w Ludwinie i Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej.

Szkoły zakwalifikowały proszone przez nas dane jako tzw. informację przetworzoną, czyli taką, której placówka nie posiada w dniu złożenia wniosku.

Od odmownych decyzji szkół odwołaliśmy się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które już w 2015 roku rozstrzygnęło, że "(...) nie stanowi o przetworzeniu informacji sięgnięcie do materiałów archiwalnych, znajdujących się w zasobach danego organu administracji publicznej, nawet jeśli wymagałoby to zwiększonego nakładu pracy".

(…)

PEŁNA LISTA ZAROBKÓW NAUCZYCIELI "DWÓJKI" w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE