Reklama

NIE gmin górniczych dla specustawy węglowej

Opublikowano:
Autor:

 NIE gmin górniczych dla specustawy węglowej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rządowi śpieszno z wybraniem węgla z nie eksploatowanych jeszcze złóż, także w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Projekt posłów PiS, który ma być procedowany w Sejmie 15 października, ułatwi budowę kopalń odbierając głos samorządom i mieszkańcom – oceniają jego przeciwnicy.

Ostrzegają, że kluczowe dla samorządów decyzje o lokalizacji na ich terenie nowych kopalń będą zapadać za ich plecami. Z przedłożeniem interesu spółek górniczych nad interes mieszkańców, a więc bez należytej analizy skutków wydobycia, z jakimi na co dzień borykają się gminy górnicze: dewastacją terenu, jego osiadaniem, pękaniem budynków, zniszczeniami dróg, podtopieniami gruntów i gospodarstw.  

Co strategiczne dla państwa 

Chodzi o przygotowany przez posłów PiS i złożony w Sejmie 9 września projekt ustawy o zmianie Prawa Geologicznego i Górniczego oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie oraz udziale społeczeństwa w ochronie środowiska i ocenach oddziaływania na środowisko. 

Nowelizacja zakłada ustanowienie stref specjalnego przeznaczenia na terenach, gdzie znajdują się złoża węgla kamiennego i brunatnego uznane przez rząd za strategiczne. 

W kwestii ich eksploatacji samorządy będą mogły wyrażać opinie, ale nie będą mogły zablokować przyznania koncesji wydobywczej powołując się na zapisy lokalnego planu zagospodarowania.

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

Jolanta Chwałczyk

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE