Reklama

Nowa kopalnia powstanie koło Cycowa?

Opublikowano:
Autor:

Nowa kopalnia powstanie koło Cycowa?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nawet dwa tysiące osób planują zatrudnić Australijczycy przy jej budowie. Pierwsze prace mają ruszyć pod koniec 2016 roku, a wydobycie pięć lat później.

Przypomnijmy, że wydobyciem węgla w naszym regionie zainteresowana jest firma PD Co., polska spółka zależna od australijskiego koncernu Prairie Downs Metals Limited. W ubiegłym roku firma uzyskała cztery koncesje na rozpoznawanie złóż.

Australijczycy szukają węgla w gminach Cyców, Wierzbica i Siedliszcze na działce o łącznej powierzchni 184 km kwadr. Pod ziemią jest tam 1,6 miliarda ton węgla.

O planach spółki PD Co. opowiadał we wtorek w Lublinie jej dyrektor generalny Benjamin Stoikovich. – Na budowę dwóch szybów wydobywczych, zakładu wzbogacenia węgla, bocznicy kolejowej i innej infrastruktury planujemy wydać trzy miliardy złotych – mówił Stoikovich. – Przy budowie kopalni pracować będzie około 1600-2000 osób, później zatrudnienie wzrośnie – dodał.

Badania złóż są potrzebne do stworzenia dokumentacji geologicznej, która stanie się podstawą do złożenia wniosku na koncesję eksploatacyjną. Jeśli firma z Australii ją otrzyma, budowa nowej kopalni ruszy pod koniec 2016 roku i potrwa około 4-5 lat.  

O tym, że najlepszy węgiel w regionie jest w gminie Cyców na wczorajszym spotkaniu przekonywał wójt Jan Baczyński vel Mróz. Jednak szefowie PD Co. nie zdecydowali jeszcze o lokalizacji budowy nowych szybów. Miejsce na nową kopalnie mają wybrać do końca roku. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE