Reklama

Reklama

Zabytkowa łęczyńska świątynia w malarstwie olejnym Pawła Brodzisza

Opublikowano: 1 czerwca 2021 07:00
Autor:

Zabytkowa łęczyńska świątynia w malarstwie olejnym Pawła Brodzisza - Zdjęcie główne

Paweł Brodzisz - malarz i grafik, absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, instruktor plastyki w CK, kierownik ODK, członek Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej, laureat nagrody burmistrza Łęczyński Odyniec Kultury A.D. 2015 i Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - To mój pierwszy parafialny kościół, w nim zostałem ochrzczony, jestem z nim związany od dzieciństwa - mówi o zabytkowej świątyni pw. Św. Marii Magdaleny i bohaterce obrazów eksponowanych przez "Galerię w oknie" ich autor, Paweł Brodzisz.

Reklama

Pochodzi z Podzamcza, jest więc z kościołem związany geograficznie, sentymentalnie i przygląda mu się od dziecka. 

Paweł Brodzisz mieszka dziś w innej części Łęcznej. Kieruje Osiedlowym Domem Kultury przy Górniczej. Tam właśnie, w maju ub. roku, powstała - na pohybel pandemicznej izolacji -  "Galeria w oknie". Systematycznie prezentuje ona przechodniom obrazy artystów z Łęcznej i ze świata, którzy uczestniczyli w odbywających się w naszym mieście Międzynarodowych Plenerach Malarskich.

Paweł Brodzisz wyeksponował oleje z widokiem na najokazalszy łęczyński zabytek, który oglądamy w czterech oknach jakimi dysponuje galeria.

- To cztery obrazy kościoła w autorskim ujęciu, z różnej perspektywy i w rożny sposób pokazujące kościół, który po remontach wygląda coraz piękniej - mówi artysta, także regionalista, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej i redaktor "Merkuriusza łęczyńskiego", rocznika o historii i kulturze Ziemi Łęczyńskiej. 

Marię Magdalenę w oknach CK-ODK przy ul. Górniczej 12 oglądać można do 10 czerwca. Co ciekawe, wystawa obrazów przedstawiających kościół Marii Magdaleny w "Galerii w oknie" zbiegła się z otwarciem w kościele pw. Św. Marii Magdaleny Okna Życia.

- Rzeczywiście, ale to niezamierzone - skomentował zagadnięty o tę zbieżność artysta. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.