Reklama

Odblaski obowiązkowe dla wszystkich już od niedzieli

Opublikowano:
Autor:

Odblaski obowiązkowe dla wszystkich już od niedzieli - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 30 proc. wszystkich ofiar wypadków na drogach stanowią piesi, których nie chroni karoseria samochodu, pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne.

Policjanci apelują do pieszych, aby zakładali kamizelki odblaskowe. Kiedy pieszy ma na sobie ciemne ubranie, a widoczność jest ograniczona, kierowca dostrzeże go z dużym opóźnieniem. 

Do tej pory obowiązek noszenia elementów odblaskowych, np. kamizelek czy opasek ciążył jedynie na osobach do 15. roku życia, ale od ostatniego dnia sierpnia będzie dotyczył wszystkich pieszych poruszających się po zmroku poza obszarem zabudowanym.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Za niedostosowanie się do nakazu będzie groził mandat do 500 zł. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE