Reklama

Piekarze nagrodzili chleb ludwiński żytni

Opublikowano:
Autor:

Piekarze nagrodzili chleb ludwiński żytni  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Choć nie wypiekają już go nasze babcie, nadal możemy cieszyć się smakiem tradycyjnego chleba z Ludwina. Kolejny raz zdobył wysokie miejsce na ogólnopolskim konkursie. 

Przed wojną gospodynie z Ludwina i okolic same wypiekały chleb w piecach z palonej cegły. Miejscowy rzemieślnik wyrabiał drewniane dzieże, w których to rozrabiano zaczyn na chleb.

Tę tradycję wypieku od lat 60. ubiegłego wieku przejęła Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Ludwinie, która piecze chleby wpisane na listę produktów regionalnych. Chleby ludwiński i ludwiński żytni zostały już wyróżnione w konkursie Agroliga 2013, kiedy to list gratulacyjny prezesowi ludwińskiej spółdzielni wręczał prezydent Bronisław Komorowski.

Niedawno spółdzielcy z Ludwina odnotowali kolejny sukces. Chleb ludwiński żytni zajął trzecie miejsce w Ogólnopolskim  Konkursie Piekarsko-Cukierniczym w kategorii chleb żytni o udziale mąki żytniej min. 90 proc.

– To wielki prestiż na forum ogólnopolskim, tym bardziej, że nasz produkt docenili fachowcy z branży – cieszy się  Wojciech Szymański, prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Ludwinie.

Oprócz smaku i zapachu komisja oceniała wygląd zewnętrzny chleba, cechy skórki, takie jak barwa, grubość, chrupkość, wykształcenie nacięć i cechy miękiszu: podatność na kruszenie się, elastyczność, porowatość, lepkość podczas żucia, równomierność zabarwienia.

- Nasz chleb przygotowywany jest w tradycyjny sposób na naturalnym zakwasie według receptury naszych babć. Składa się w 100 procentach z mąki żytniej, do której nie dodajemy żadnych polepszaczy. Jest zdrowy i długo utrzymuje świeżość – tłumaczy Szymański.

Konkurs zorganizowała redakcja „Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego" oraz Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE