Przypomnijmy, że o planach budowy nowatorskiej eksperymentalnej elektrowni minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił już na Barbórce w Bogdance. Ma powstać przy łęczyńskiej kopalni i korzystać z wytwarzanego w niej surowca. W budowie elektrowni pomogą polskie instytuty naukowe.
Temat powrócił na czwartkowej konferencji prasowej po audycie resortu energii zarządzonym przez premier Beatę Szydło. Minister Tchórzewski podkreślał, że przy kopalni w Bogdance powstanie pierwsza w Europie elektrownia w technologii czystego węgla.
W tej technologii zmielony i oczyszczony węgiel przerabiany jest w specjalnych reaktorach na tzw. syngaz, czyli gaz palny o czystości i parametrach podobnych do gazu ziemnego.
Syngaz może być wykorzystywany do napędu bloków gazowo-parowych wytwarzających prąd, a także w przemyśle chemicznym, np. do produkcji innych chemikaliów lub energii w ogniwach wodorowych.
Obecnie na świecie istnieją tylko trzy elektrownie stosujące tę nowatorską technologię. Nie jest ona najtańsza, o czym przekonali się Amerykanie, którzy zbudowali tego typu elektrownię za dwa razy większą kwotę niż pierwotnie zakładali.
Wytwarzanie energii wykorzystując zgazowanie węgla jest droższe niż w tradycyjnych elektrowniach, ale zaletą technologii jest niska emisja gazów cieplarnianych, a więc zgodne z polityką enegretyczną Unii Europejskiej. Poza tym może pomóc w uniezależnieniu Polski od gazu z Rosji na potrzeby przemysłu chemicznego.
fot. lw.com