Reklama

Pierwsze ognisko ASF w powiecie łęczyńskim!

Opublikowano:
Autor:

 Pierwsze ognisko ASF w powiecie łęczyńskim! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niewielkie gospodarstwo rolne w miejscowości Białka Kolonia w gminie Milejów - to miejsce pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu łęczyńskiego. - Spadło to na nas jak grom z jasnego nieba... - żalą się rolnicy.

Na podstawie wyników badań, które otrzymano 22 sierpnia, stwierdzono pierwsze w historii ognisko afrykańskiego pomoru świń w powiecie łęczyńskim. Chore świnie były trzymane w niewielkim gospodarstwie w miejscowości Białka Kolonia w gminie Milejów. 

- Właściciele trzymali tam trzy sztuki trzody chlewnej, jedna świnia padła wcześniej w wyniku choroby. Zasady bioasekuracji były spełnianie w tym gospodarstwie. Aktualnie trwa postępowanie wyjaśniające okoliczności zdarzenia. Po wykryciu ogniska w budynku gospodarczym, w którym trzymane były świnie, utylizowany jest obornik, drewniane elementy zagrody i prowadzone jest ogólne odkażanie - mówi Jarosław Bliźniuk, powiatowy lekarz weterynarii w Łęcznej, z którym skontaktowaliśmy się dopiero po kilku próbach.

- Czy myśmy się spodziewali? A skąd?! – mówią rolnicy z gospodarstwa w Białce Kolonii. – Świnia jeszcze w czwartek normalnie jadła, a następnego dnia zagorączkowała. Chodziła w zagrodzie, chwiała się jak człowiek, co przytomność traci. Przyjechał lekarz, była leczona, ale zdechła. Do głowy nam nie przyszło, że to ASF. Przebadali następne i wszystko jasne - dodają gospodarze. 

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

Jolanta Chwałczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE