Reklama

Pod rynkiem znaleźli wąwóz. To średniowieczna fosa?

Opublikowano:
Autor:

Pod rynkiem znaleźli wąwóz. To średniowieczna fosa?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Starsi łęcznianie opowiadali, że pod Rynkiem II mogą znajdować się podziemne tunele. Archeolodzy przebadali więc jego powierzchnię georadarem. Co kryje się pod ziemią? 

W czasie niedawno zakończonych badań archeolodzy wykonali 50 skanów obszaru Rynku II oraz przyległych ulic i odkryli kilkadziesiąt miejsc, które odróżniają się od otaczającego terenu.

Wyniki badań wskazują, że poziom zalegania gruntu macierzystego wynosi średnio 0,5 metra poniżej dzisiejszego poziomu rynku, a pośrodku Rynku II zlokalizowano lessowy wąwóz biegnący ku południowemu zachodowi w kierunku Placu Kanałowego i ulicy Kanałowej, a stamtąd do Wieprza.

Podczas rewitalizacji Rynku I odsłonięto boczną odnogę tego wąwozu, która może być reliktem fosy średniowiecznej. W czasach nowożytnych została ona stopniowo zasypana i utwardzona belkami drewnianymi, tak że powstał trakt komunikacyjny.

Badania jednoznacznie pokazały, że pod Rynkiem II nie ma lochów. Jedyny przestrzenny obiekt kubaturowy zlokalizowano w okolicach przychodni w północno-wschodniej części rynku. Jest to niewielkie pomieszczenie o szerokości około jednego metra i długości nie większej niż dwa metry. Jest to przypuszczalnie murowana piwnica.

Na powierzchni rynku odkryto także ślady utwardzenia ulic podobnych do tych odkrytych na Rynku I. Georadar nie wskazał, aby pierzeje rynkowe były regulowane, co sugeruje plan miasta z 1846 r. wykonany po pożarze Łęcznej, ale weryfikacja tej tezy będzie możliwa dopiero w trakcie planowanej przebudowy kamienic na Rynku II.

Szczegółowe badania odkrytych obiektów będą możliwe dopiero w trakcie robót budowlanych związanych z planowaną rewitalizacją Rynku II. O ich zakresie i sposobie prowadzenia zdecyduje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który także zapozna się z wynikami badań przeprowadzonych w Łęcznej.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE