Reklama

Podobno dziedzice wracają do Ciechanek...

Opublikowano:
Autor:

Podobno dziedzice wracają do Ciechanek... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - powiedziała pani Rozalia, najstarsza mieszkanka Ciechanek, gm. Puchaczów, słysząc o planach remontu dworu Lachertów. Jeszcze niedawno dwór był zamieszkiwany. 

Wobec szansy jego renowacji, gmina przeniosła lokatorów z popadającego w ruinę zabytku do wybudowanego nieopodal bloku socjalnego. Tą szansą był unijny program, w ramach którego możliwe stało się wyremontowanie dwóch dworów, Lachertów w Ciechankach i Reytanów w Gruszówce na Białorusi.

Renowacja dla integracji 

Na remont obu obiektów UE przeznaczyła 2,5 mln euro, czyli ponad 10 mln zł. W ub. piątek w Puchaczowie oficjalnie wystartował projekt "Przywrócenie wspólnego dziedzictwa kulturowego bazą dla transgranicznej współpracy młodzieży i grup twórczych z Polski i Białorusi".

Dwór Lachertów i dwór Reytanów zostaną uratowane od ruiny i odnowione po to, by stać się bazą dla kontaktów i współpracy między społecznościami obu krajów. Służyć mają jako centra kultury i międzynarodowych kontaktów, jako domy spotkań młodzieży i twórców. Na konferencji przedstawiono plan współpracy, zarówno po stronie polskiej, jak i białoruskiej.  

Unia sypnęła więc groszem na renowację, z myślą o stworzeniu bazy do integracji.

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

Jolanta Chwałczyk 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE