Reklama

Polska zamyka granice. Wstrzymują połączenia lotnicze i kolejowe (WIDEO z KONFERENCJI PREMIERA)

Opublikowano:
Autor:

Polska zamyka granice. Wstrzymują połączenia lotnicze i kolejowe (WIDEO z KONFERENCJI PREMIERA) - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Polskie granice zostaną zamknięte dla cudzoziemców, do tego przywrócone zostaną graniczne kontrole. Krajowe władze wprowadzają stan zagrożenia epidemicznego - zamknięte zostaną galerie handlowe, restauracje, wydany zostanie zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Wstrzymane zostaną międzynarodowe loty i połączenia kolejowe. 

Decyzję o przywróceniu przejść granicznych wewnątrz UE podjęto z możliwością przedłużenia jej do 20 dni, a później o kolejny miesiąc.

Jednocześnie wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.

- Jeżeli nie jesteś obywatelem naszego kraju, to nie jest czas na odwiedziny znajomych, z przykrością muszę to powiedzieć - stwierdził Mariusz Kamiński.

Zakaz nie będzie dotyczył cudzoziemców związanych z Polską, czyli m.in. tych, którzy pracują w naszym kraju. Takie osoby będą od razu kierowane na 14-dniową kwarantannę. Od niedzieli zostaną wstrzymane międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe.

Wewnątrzkrajowy ruch kolejowy, samolotowy i samochodowy zostaje utrzymany. Podobnie jak ruch samochodowy dla Polaków wracających do ojczyzny z zagranicy. Będą oni kierowani na 14-dniowe kwarantanny w domu lub miejscu wskazanym przez właściwego wojewodę.

- Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów - powiedział premier Mateusz Morawiecki, po czym zapewnił, że nie ma obaw, by zabrakło w Polsce żywności.

Zakazują zgromadzeń, w tym mszy

Podczas konferencji przedstawiciele władz zapowiedzieli, że nie będzie się już można skupiać w większych grupach. Bez żadnych odstępstw, włączając w to msze w kościołach.

- Wprowadzamy dzisiaj zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Dotyczy on instytucji publicznych, samorządowych, marszów i uroczystości religijnych - zaznaczył Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Oprócz tego zamknięte zostaną także różnego rodzaju lokale. Sklepy nadal będą otwarte.

- Poza galeriami handlowymi ograniczenia nie obowiązują. Wszystkie sklepy i punkty usługowe oraz bankowe zostają otwarte. Zawieszone zostaje działanie wszystkich pubów, restauracji, kawiarni, klubów i barów - wskazał Łukasz Szumowski. - To jest rozporządzenie ministra, nie rekomendacja. One są zamknięte, do czasu odwołania rozporządzenia. Na razie na 14 dni, później zobaczymy jak będzie wyglądać sytuacja - dodał.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE