Reklama

Potomkowie Marii Skłodowskiej-Curie w Zawieprzycach i Kijanach

Opublikowano:
Autor:

Potomkowie Marii Skłodowskiej-Curie w Zawieprzycach i Kijanach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Szkoła Podstawowa w Zawieprzycach gościła w niedzielę 12 listopada Helenę i Piotra, wnuki Marii Skłodowskiej-Curie, patronki szkoły i sławnej polskiej noblistki. Specjalny pokaz przygotowała miejscowa grupa rekonstrukcyjna. Zagraniczni goście skusilisię nawet na przymierzenie strojów z epoki. 

Wnuki Marii Skłodowskiej-Curie mogli odwiedzić miejsca, gdzie bywała młodziutka Maria Skłodowska. W spotkaniu uczestniczyli Hélène Langevin-Joliot (z lewej) i Pierre Joliot z żoną dr Anne Joliot, biolog. Hélène i Pierre to dzieci Ireny Curie, córki Marii Skłodowskiej, która poszła w ślady matki i otrzymała w 1935 roku nagrodę Nobla z chemii za odkrycie sztucznej promieniotwórczości. Wnuki kontynuują dziedzictwo naukowe matki i babci. Hélène Langevin-Joliot jest profesorem fizyki jądrowej, a Pierre Joliot biochemikiem, profesorem College de France i członkiem Francuskiej Akademii Nauk.

Podróż śladami korzeni rodzinnych rozpoczęli od odwiedzenia rodzinnego grobowca Skłodowskich na cmentarzu parafialnym w Kijanach. Spoczywa tu m.in Józef Skłodowski, dziadek Marii, który ostatnie lata przed śmiercią spędził w Zawieprzycach w majątku stryjecznego brata Ksawerego Skłodowskiego. Poczet sztandarowy SP w Zawieprzycach czekał na gości z Francji w honorowej warcie.

Podczas spotkania ze społecznością szkolną nie brakowało anegdot, rodzinnych wspomnień, oraz wspólnego zwiedzania szkoły, w murach której na każdym kroku można spotkać informacje o wielkiej Polce, patronce szkoły Marii Skłodowskiej Curie, a dla gości po prostu babci Marii. Porozumiewali sie po francusku, ale dzięki obecności polsko-francuskich tłumaczy bariera językowa praktycznie nie istniała.

W spotkaniu uczestniczyli emerytowani nauczyciele, którzy uczestniczyli w 1969 r w nadawaniu szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie, Danuta Stachorzecka i Marek Jemielniak, dyrektor szkoły. 

Spotkanie z Chorągwią Zamku w Zawieprzycach, było kolejnym punktem spotkania. Członkowie stowarzyszenia przybliżyli uczestnikom spotkania historię i kulturę epoki Jana III Sobieskiego.

- Ten dzień pozostanie jednym z najważniejszych w historii szkoły - podkreślała Jolanta Mackiewicz, dyrektor SP w Zawieprzycach. - Jesteśmy zaszczyceni ich wizytą. Dzieci przywitały gości hymnem polskim i francuskim, było wiele wzruszających momentów. Spędzili u nas tylko jeden dzień, ale był to dla nas i dla nich dzień szczególny, cały czas dawali nam to do zrozumienia. Pierre wspomniał na konferencji na UMCS-ie, że odnaleźli na Lubelszczyźnie ślady rodziny, o której nie wiedzieli.

EM

(...)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).

Zdjęcie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE