reklama

Prezes Bogdanki pisze do urzędu antymonopolowego. „Kompania Węglowa chce wyeliminować nas z rynku”

Opublikowano:
Autor:

Prezes Bogdanki pisze do urzędu antymonopolowego. „Kompania Węglowa chce wyeliminować nas z rynku” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościŁęczyńska kopalnia domaga się od prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczęcia postępowania w sprawie „niedozwolonych praktyk Kompanii Węglowej ograniczających konkurencję”. Chodzi o sprzedaż węgla poniżej kosztów wydobycia. 

Prezes Bogdanki, Zbigniew Stopa uważa, że Kompania Węglowa sprzedaje węgiel poniżej kosztów wydobycia i takie działania są głównie kierowane do odbiorców Bogdanki.

– Jak wynika m.in. z danych prezentowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu – oferowane ceny są znacząco niższe niż ceny dla innych klientów Kompanii Węglowej. Zróżnicowanie to nie jest związane ani z jakością węgla ani też z innymi warunkami umownymi dostaw. Działania te w naszej opinii mają na celu wykluczenie lub ograniczenie działania spółki Lubelski Węgiel Bogdanka na rynku – mówi prezes Stopa.  

Sytuacja ta zmusiła łęczyńską kopalnię do ograniczenia produkcji, czego skutkiem jest m.in. konieczność redukcji zatrudnienia, mimo że Bogdanka jest jesteśmy najbardziej efektywną kosztowo kopalnią w Polsce.

Zdaniem władz Bogdanki obecna sytuacja na rynku węgla, która jest wyniszczająca dla graczy działających na zasadach rynkowych, może okazać się katastrofalna w skutkach dla całej branży. Dlatego władze łęczyńskiej kopalni zwróciły się do prezesa Urzędu Ochrony Konsumentów i Konsumentów. Domagają się wszczęcia postępowania w sprawie „niedozwolonych praktyk Kompanii Węglowej ograniczających konkurencję.”

Prezes Stopa mówi, że sprzedaż węgla poniżej kosztów produkcji prowadzona przez katowicką spółkę jest możliwa jedynie dlatego, że Kompania Węglowa liczy na zapowiedzianą pomoc finansową rządu.

- Spółka ta oczekuje na „dotacje do cen węgla”, które należy w takiej sytuacji uznać za pomoc publiczną. Pomoc publiczną stanowi również odroczenie zaległości podatkowych czy zaległości wobec ZUS, a także inne formy niezatwierdzonego wsparcia przez państwo, o ile wsparcie takie nie spełnia określonych kryteriów. Wsparcie udzielane KW SA musiałoby zostać uznane za dopuszczalne przez Komisję Europejską, a naszym zdaniem – z punktu widzenia przepisów unijnych – trudno znaleźć uzasadnienie dla takiego rozstrzygnięcia – dodaje Zbigniew Stopa. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE