Reklama

Promowali nowy numer „Merkuriusza Łęczyńskiego”

Opublikowano:
Autor:

Promowali nowy numer „Merkuriusza Łęczyńskiego” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przed wojną łęczyński policjant meldował o dwóch kradzieżach: „świni-maciory wagi około 100 kg i niewielkiej ilości drutu telefonicznego pękniętego od mrozu na linii Łęczna-Ciechanki.” Takie ciekawostki znajdziecie w najnowszym „Merkuriuszu Łęczyńskim”. 

- Jeśli spytamy młodych ludzi, dlaczego w herbie Łęcznej jest dzik, to przywołają słynną legendę o dziku ratującym mieszkańców w czasie pożaru, ale z pewnością większość nie wie, skąd wzięła się nazwa naszego miasta – mówił w czasie środowej promocji „Merkuriusza” dyrektor Centrum Kultury w Łęcznej, Eugeniusz Misiewicz.

Jaki wpływ na tę nazwę miało położenie Łęcznej? – dowiecie się czytając artykuł Piotra Winiarskiego.

Nie zabrakło też tragicznej historii II wojny światowej, kiedy Niemcy wymordowali niemal wszystkich łęczyńskich Żydów, którzy stanowili ponad połowę mieszkańców naszego miasta. Pisze o tym Romuald Dylewski, będący świadkiem tej zagłady.

Do masowej egzekucji doszło nad brzegiem wąwozu przy bożnicy, sto metrów od domu autora tekstu. „Może z powodu ukształtowania terenu, może przysłaniały budynki, może z nadmiaru napięcia, w każdym razie moja rodzina zapamiętała raczej ciszę… A zamordowano wtedy strzałami karabinów maszynowych około tysiąca osób…” – pisze Romuald Dylewski.

Część Żydów Niemcy wywieźli do „obozu pracy przymusowej” w pobliskich Trawnikach. Egzystencja w takim obozie stała się tematem przedstawienia przygotowanego przez młodzież z Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej.

„Merkuriusz Łęczyński” to rocznik historyczno-kulturalny wydawany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej od 1985 roku.  O najnowszy numer „Merkuriusza” możecie pytać w siedzibie towarzystwa przy al. Tysiąclecia 10. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE