Reklama

Przeżyli tylko ci, którzy poszli na rezurekcję (WIDEO, ZDJĘCIA)

Opublikowano:
Autor:

 Przeżyli tylko ci, którzy poszli na rezurekcję (WIDEO, ZDJĘCIA) - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Żona Magdalena na wpół spalona, leżała pod oborą. Pięcioletni synek Władzio był pod wozem w jednym z budynków, a siedmioletni Gienio koło studni. Wszystkich zabili Niemcy. Budynki spalone, ostała się tylko stodoła. Ten przerażający obraz swojej rodziny zobaczył 9 kwietnia 1944 roku Wacław Steć z Kolonii Ostrówek. Podobny los spotkał tego samego dnia 24 mieszkańców tej wsi.

W sobotę Towarzystwo Przyjaciół Milejowa upamiętniło 75 rocznicę mordu na mieszkańcach Kolonii Ostrówek. Na uroczystościach zostały przypomniane wydarzenia Wielkiej Niedzieli 9 kwietnia 1944 roku.

- Niemcy zamordowali o świcie 24 mieszkańców Kolonii Ostrówek, nawet 1,5-roczne dziecko. Spalili zwierzęta i domy. Uratowali się ci, którzy byli rano w kościele w Łańcuchowie - mówi Mieczysław Gajowiak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Milejowa.

- Mord był odwetem za potyczkę w lesie z oddziałem Józefa "Sosny" Suskiego. Okupanci natknęli się na partyzantów, gdy szukali w lesie części rakiety V1 lub samolotu. Wtedy wywiązała się potyczka, w której zginęli Niemcy – dodaje.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kaplicy w Ostrówku. Później przy pomniku upamiętniającym pomordowanych mieszkańców w Kolonii Ostrówek odbył się apel poległych, część artystyczna i koncert Milejowskiej Orkiestry Dętej. Pod pomnikiem złożono wieńce.

(...)

Więcej w papierowym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - od wtorku 30 kwietnia w Twoim punkcie sprzedaży!

Pani Helena Zabłotna miała wtedy dziesięć lat. Obrazy z tego dnia ma przed oczami do dzisiaj. Tak wspomina te tragiczne dni:

Część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Ostrówku:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE