Reklama

Rezonans w Łęcznej rusza w marcu

Opublikowano:
Autor:

Rezonans w Łęcznej rusza w marcu  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już nie musimy jechać na badania do Lublina. Pracownia rezonansu magnetycznego w Łęcznej pracować będzie od godz. 9 do 21. Start w marcu. 

We wtorek 18 lutego w łęczyńskim szpitalu została otwarta Pracownia Rezonansu Magnetycznego.

- Rezonans na wyposażeniu szpitala to większa dostępność do badań nie tylko dla mieszkańców powiatu, ale przede wszystkim dla pacjentów szpitala – powiedział na otwarciu nowej pracowni dyrektor szpitala w Łęcznej, Krzysztof Bojarski.

Pracownia poświęcona

- Nie mając u siebie rezonansu, badania wykonywaliśmy w innych ośrodkach. To oznaczało konieczność transportu chorych do Lublina. Szpital miał podpisane umowy ze szpitalem MSWiA przy ul. Grenadierów i przy al. Kraśnickiej, a także z SPSK4 – dodał.

W otwarciu nowej pracowni uczestniczył m. in. starosta łęczyński Krzysztof Niewiadomski i sekretarz Łęcznej Jerzy Małek.

Obecny był również Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Poświęcenia nowego urządzenia dokonał kapelan szpitala ks. Marek Maj.

- Powiat może poszczycić się kolejnym sukcesem. To wielki dzień - powiedział na otwarciu nowej pracowni starosta Krzysztof Niewiadomski. – Pełna diagnostyka plus dobra opieka i empatia to komplet świadczeń, które oferuje nasz powiatowy szpital.

Zakup rezonansu magnetycznego był planowany w Łęcznej od kilku lat. – Stało się to możliwe dzięki unijnym funduszom i projektowi, którego realizację rozpoczęliśmy w ubiegłym roku – przypomniał dyrektor Krzysztof Bojarski.

Sam rezonans kosztował 3,3 mln zł. Mogą z niego korzystać także osoby mające trudności z utrzymaniem oddechu, np. astmatycy czy starsi pacjenci. To jedyny taki sprzęt w Lubelskiem. 

 Nie tylko rezonans

– Projekt kończymy w marcu i rozpoczynamy świadczenie usług. Jak wiadomo na tego typu badania czeka się kilka miesięcy, więc planujemy, że nasz rezonans będzie pracował pełną parą od godz. 9 do 21 – dodał. 

Dyrektor lubelskiego oddziału NFZ potwierdził, że złożona oferta oraz ocena komisji konkursowej podczas wizji lokalnej jest pozytywna i pozwala przypuszczać, że umowa ze szpitalem zostanie podpisana do końca lutego.

- Od marca pracownia będzie świadczyła usługi finansowane przez NFZ. Powinno wpłynąć to na zmniejszenie kolejek – zapowiedział dyrektor lubelskiego NFZ,  Karol Tarkowski.

W ramach tego projektu, którego wartość wyniosła 6,877 mln zł, a dofinansowanie z UE 4,585 mln zł zakupione zostały również inne urządzenia diagnostyczne. m. in. cztery cyfrowe aparaty rentgenowskie i zestaw endoskopowy EUS, a także unikalne urządzenie służące do badania USG przewodu pokarmowego za pomocą endoskopu. Powstała infrastruktura diagnostyczna została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pieniądze projektowe pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Rezonans magnetyczny posiadają nieliczne placówki. W skali kraju dysponuje nim dziewięć szpitali powiatowych. W województwie lubelskim wśród szpitali powiatowych na razie jest to Krasnystaw i Łęczna, a dołączy Radzyń Podlaski oraz Tomaszów Lubelski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE