Reklama

Reklama

Rondo koło stadionu otrzymało imię Lubelskiego Lipca 1980 r.

Opublikowano: 17 września 2020 09:19
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W minioną niedzielę rondo przy wjeździe z Lublina do Łęcznej otrzymało imię Lubelskiego Lipca 1980 r. W 40. rocznicę wolnościowego zrywu robotniczej solidarności, Rada Miejska w Łęcznej podjęła uchwałę upamiętniającą to wydarzenie.

Reklama

- Wiatr odnowy wiał przez całą Polskę - mówił Jan Andrzejkiewicz, jeden z inicjatorów kopalnianej Solidarności. - Nie było łatwo. Kto chciał wolności dostał więzienie, kto chciał demokracji dostał po plecach - wspominał. - Naród jednak nie poddał się. Przyszła wolność - podsumował.
W łęczyńskich uroczystościach wziął udział Marian Król, szef Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność": - Podjęcie inicjatywy nadania rondu imienia Lubelskiego Lipca 1980 r. jest szczególnie ważne, bo lipiec 1980 był przykładem dialogu, a skrzyżowanie dróg to też spotkanie, gdzie dialog prowadzą kierowcy, gdzie każdy musi wyhamować, zachować pewną uprzejmość, jeden wobec drugiego.
 - Solidarność jest nam dzisiaj potrzebna tak jak i 40 lat temu, byśmy potrafili porozumieć się w pewnych strategicznych sprawach - podkreślał.
Nadanie rondu imienia było okazją do uhonorowania działaczy łęczyńskiej Solidarności. Spotkanie uświetnił koncert młodzieży, przygotowany pod dyrekcją Mirosława Kozery. Joanna Grzegorczyk wykonała: "Stąd ruszyła lawina" i "Gawędę o miłości Ojczyzny", Natalia Bartnicka zaśpiewała "Modlitwę o wschodzie słońca",  Marcel Ulewicz "Mury" Kaczmarskiego. Katarzyna Anna Lendzion recytowała swój wiersz "Lubelski Lipiec", wyróżniony w konkursie ogłoszonym z okazji 40-lecia Lubelskiego Lipca.
Być może niedługo na rondzie stanie także maszt z biało-czerwoną. Jak wyjaśniał Antoni Pasieczny, przewodniczący KM NSZZ Solidarność w Bogdance: - Gminy, których mieszkańcy zbiorą odpowiednią liczbę podpisów na stronie gov.pl/bialoczerwona, otrzymają dotację na zakup masztów i flag oraz na ich instalację. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.