Reklama

Scalili już grunty, teraz zbudują drogi

Opublikowano:
Autor:

 Scalili już grunty, teraz zbudują drogi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GMINA LUDWIN: Za ponad 6 mln zł unijnych środków w pięciu wsiach powstaną szersze drogi do pól, po których bez problemu przejadą już kombajny - to efekt scalenia gruntów, którego pierwszy geodezyjny etap właśnie się zakończył. W ramach prac poscaleniowych postaną także nowe przepusty i zostaną udrożnione rowy melioracyjne.

W czwartek 14 lutego w remizie OSP w Zezulinie Pierwszym odbyło się zebranie uczestników scalenia gruntów w miejscowościach Grądy, Kocia Góra oraz w Zezulin Niższym, Pierwszy i Drugi.

Na zebraniu została odczytana decyzja starosty zatwierdzająca projekt scalenia w tych wsiach i projekt zasad objęcia w posiadanie gruntów wydzielonych w wyniku scalenia.

Jak podkreśla wicestarosta Dawid Kostecki było to przypieczętowanie kilku lat niełatwej pracy. 

- Jak ktoś jest przywiązany do ojcowizny, to niekonieczne może chcieć zmiany swojej ziemi, więc to jest sukces, że udało się przeprowadzić pierwszy etap scalenia. Była to praca organiczna wykonywana od 2014 roku przez poprzednie zarządy. Obecnie finalizujemy te prace – mówi wicestarosta Dawid Kostecki.

30 km dróg

Wójt gminy Ludwin Andrzej Chabros dodaje, że mieszkańcy są zadowoleni z projektu. - Prace geodezyjne przebiegły bez większych komplikacji, choć niektórzy muszą się dostosować do nowego wyznaczenia granic nieruchomości, bo czasami były poprzesuwane. Teraz granice zostały wznowione, każda działka jest wyznaczona palikami. Większość beneficjentów scalenia odebrała to bardzo pozytywnie – zaznacza Andrzej Chabros.

W tym roku będzie widać także namacalne efekty projektu. - W drugim etapie powstanie blisko 30 km utwardzonych i gruntowych dróg dojazdowych do posesji. Będzie też uregulowany stan przepustów i rowów melioracyjnych - zapowiada wicestarosta Dawid Kostecki. 

Od dnia podpisania decyzji scaleniowej uczestnicy mają przez dwa tygodnie wgląd do dokumentów związanych z projektem - to czas na składanie ewentualnych odwołań.

Treść decyzji jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej (www.spleczna.bip.e-zeto.eu), a załączniki są do wglądu w wydziale geodezji, kartografii, katastru i gospodarki nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Łęcznej (pokój nr 5).

Po uprawomocnieniu się decyzji rolnicy, którzy zadeklarowali to wcześniej będą mieli dwa miesiące na sprzedawanie i kupowanie gruntów od sąsiadów.

Uprawomocnienie się decyzji scaleniowej umożliwi gminie Ludwin ogłoszenie przetargu na wykonanie prac poscaleniowych polegających na likwidacji zbędnych dróg, budowie i przebudowie dróg dojazdowych do gruntów rolnych i zabudowań gospodarczych, budowie przepustów i zjazdów oraz udrożnieniu rowów. Koszt tych prac wyniesie ponad 6 mln zł i będzie pokryty z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Dlaczego scalamy grunty?

"W warunkach polskich wiele gospodarstw użytkuje liczne, rozproszone działki rolne. Dla zachowania i wzrostu konkurencyjności polskiego sektora rolnego niezbędne są działania na rzecz poprawy struktury obszarowej gospodarstw poprzez udzielanie pomocy na scalenia gruntów rolnych i leśnych" – czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Scalenie gruntów polega na wydzieleniu nowych działek ewidencyjnych, o innym ukształtowaniu w stosunku do pierwotnych, w celu doprowadzenia do zmniejszenia ilości małych, rozproszonych działek składających się na gospodarstwo, oraz do powiększenia ich średniej wielkości. W ramach projektu scalenia przeprowadza się również prace w zakresie zagospodarowania poscaleniowego terenu, które obejmują w szczególności stworzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz wykonanie zadań wpływających na regulację stosunków wodnych na obszarze objętym scaleniem" – informuje ministerstwo.  

Kamil Kulig

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE