Reklama

Skok Cycowa, Puchaczów liderem

Opublikowano:
Autor:

 Skok Cycowa, Puchaczów liderem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bogactwo rośnie w kopalni. Nasze najzamożniejsze gminy to gminy górnicze: Puchaczów, Cyców, Ludwin. Najbogatszy pozostaje Puchaczów, choć spadł o dziesięć oczek. Cyców za to wykonał skok o 124 miejsca do przodu!

Najbogatsze samorządy  

Puchaczów plasuje się w pierwszej trzydziestce najzamożniejszych polskich gmin. Choć z 17 miejsca w roku ub. spadł w tym roku na miejsce 27, to i tak to polska gminna finansowa elita. 

Znacząco wzrosła pozycja Cycowa. Wskoczył z trzeciej do drugiej setki bogaczy. Spadł Ludwin - z trzeciej do czwartej setki. Wzrosła zamożność Milejowa i Spiczyna, które choć wyżej, nadal znajdują się w drugim tysiącu. Łęczna zajęła jedenaste - od końca -  miejsce wśród 267 miast powiatowych. 

Takie są pozycje naszych gmin w corocznym rankingu "Najbogatsze Samorządy w 2018 roku" tworzonym przez Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota". Autorem rankingu jest Paweł Swianiewicz,  prof. nauk ekonomicznych, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Metoda rankingu

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat. Dochody każdego samorządu dzielone są przez liczbę ludności. W dochodach samorządów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych, ponieważ - zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych - mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. 

- Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu, czyli zamożność - objaśnia Andrzej Gniadkowski, redaktor Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota". - Tak, jak w ubiegłych latach, wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane jeszcze na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.  

Ile na głowę 

Liderem w powiecie łęczyńskim jest - jak od lat - Puchaczów  zajmując w tym roku 27 miejsce w kraju z dochodem 5620,79 zł na mieszkańca na 1548 gmin wiejskich.

Cyców uplasował się na 141 miejscu w rankingu z dochodem 3686,48 zł  na mieszkańca.

Ludwin zajmuje 430 miejsce z dochodem 3160,48 zł na mieszkańca.

Milejów zajmuje 1261 miejsce z dochodem 2731,39 zł na mieszkańca.

Spiczyn zajmuje 1345 miejsce z dochodem 2685,77 zł  na mieszkańca.

Łęczna zajęła końcowe, 256 miejsce na 267 miast powiatowych z dochodem 2582,44 zł na mieszkańca, a także ostatnie ze wszystkich gmin tworzących powiat łęczyński.

Powiat zajmuje miejsce 185 na 314 powiatów w Polsce.

Najbogatszych tuczy kopalnia 

Najbogatsza  w Polsce jest gmina Kleszczów (woj. łódzkie, pow. bełchatowski) z kopalnią odkrywkową węgla brunatnego i elektrownią Bełchatów. To lider rankingu od lat. 

I nasze najwyżej notowane gminy to gminy górnicze, które żyją z funkcjonowania na ich terenie Lubelskiego Węgla "Bogdanka".  

Puchaczów najwyżej, bo na miejscu drugim rankingu był w roku 2001. W roku 2017 zamożność per capita (łac."na głowę"), czyli na jednego mieszkańca wyniosła tu 5819,58 zł. 

W dwóch pozostałych gminach "żyjących" z Bogdanki zamożność "na głowę" wynosiła przed rokiem: w Cycowie - 3163,06 zł, w Ludwnie - 3027,14 zł.

Nasze gminy górnicze daleko w tyle zostawiają gminy, które nie korzystają z wydobycia węgla znajdującego się w Lubelskim Zagłębiu Węglowym, czyli Milejów i Spiczyn, których bogactwo - w roku 2018 - jednak wzrosło.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE