Reklama

Stary spichlerz szykuje się do nowej roli

Opublikowano:
Autor:

Stary spichlerz szykuje się do nowej roli - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 1883 - to rok budowy spichlerza, widniejący na ścianie nad drzwiami, które odsłoniła rozebrana w ub. tygodniu dobudówka. Z końcem października ruszyła przebudowa spichlerza w Podzamczu na dom dziennego pobytu dla 60. podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy.

Koszt robót budowlanych to 5 mln 915 tys. zł.

- Inwestycja zostanie zrealizowana ze środków własnych gminy Łęczna oraz dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 2, 5 mln zł, z budżetu państwa wysokości 461 tys. zł i z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 540 tys. zł - wylicza  Grzegorz Kuczyński z UM w Łęcznej. - Prace wykonają Zakład Budowlano-Sprzętowy Jacek Krzysiak (wykonawca remontu pobliskiego folwarku - JCh)  i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "BIALBUD" z Białej Podlaskiej.

Zakres robót jest bardzo szeroki. Ma przystosować stary spichlerz do pełnienia nowych funkcji. Odnowiony obiekt pomieści sale zajęciowe, pracownie, zaplecze socjalne i szatniowe, kuchnię, jadalnię, pokój psychologa i pielęgniarki, 4 mieszkania treningowe, 2 pokoje interwencyjne i taras do odpoczynku. Budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony m.in. w windę. W ramach projektu zostanie zakupione wyposażenie niezbędne do rehabilitacji i prowadzenia zajęć. Wokół budynku powstaną chodniki i miejsca parkingowe.

- Na remont spichlerza mamy rok. Musimy się sprężać, bo to nie dużo czasu. Rozebraliśmy już przybudówkę. Odzyskujemy cegły, które będą wykorzystane m. in. na gzymsy - mówi Jacek Krzysiak, prezes Zakładu Budowlano-Sprzętowego, jeden z wykonawców inwestycji. 

- Budynek nie ma piwnicy, a projekt przewiduje jej budowę. Żeby zacząć podkopy, musimy zabezpieczyć na czas budowy statykę budynku stalowymi kratownicami. W tej chwili wykonujemy wzmocnienia ścian. Najtrudniejsze będzie pogłębienie - podbicie fundamentów, do którego potrzebujemy aż 60 tys. cegieł - dodaje. 

Pierwsza faza prac zakłada wykonywanie podbić fundamentów. Planowany koniec robót - w roku 2019.

Joalnta Chwałczyk, kk 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE