Reklama

Subwencja jednak do zwrotu

Opublikowano:
Autor:

Subwencja jednak do zwrotu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie przyjął kasację wniesioną przez ministerstwo finansów, co oznacza, że powiat musi jednak zwrócić 1,55 mln zł nienależnie pobranej subwencji oświatowej.

Przypomnijmy: w 2014 roku Urząd Kontroli Skarbowej uznał, że powiat łęczyński pobrał trzy mln zł nienależnej subwencji na Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podgłębokiem.

Chodziło o to, że subwencja naliczana była na już skierowane wychowanki do MOW w Podgłębokiem, chociaż nie zawsze podopieczne kierowane do placówki przez sąd rodzinny docierały do ośrodka w określonym terminie.

- W takiej sytuacji subwencja nie należy się na te wychowanki, które 30 września roku poprzedzający rok budżetowy nie przebywały faktycznie w MOW - uznali kontrolerzy. Podobnie sprawa zakończyła się w większości tego typu ośrodków w całej Polsce.

W 2015 roku powiat zwrócił 300 tys. zł subwencji za 2010 rok. Jednak postanowił walczyć o kwoty pobrane w kolejnych latach. Powiat zaskarżył decyzję ministra nakazującą zwrot 1,55 mln zł subwencji otrzymanej w latach 2011-12. 6 lutego br. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok korzystny dla powiatu, uchylając decyzję ministra finansów nakazującą powiatowi zwrot ponad 1,5 mln zł. Ministerstwo wniosło kasację.

 W środę, 14 listopada w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie ta kasacja została przyjęta.

– Oznacza to, że musimy tę kwotę spłacać. Najwygodniejszą formą będą raty. Już wcześniej, zanim doszło do procedury sądowej, ministerstwo proponowało rozłożenie spłaty na cztery raty. Jedna rata wynosiłaby wtedy w granicach 350 tys. zł. Możliwe, że pierwszą musielibyśmy spłacać już w grudniu bieżącego roku – informował radnych na sesji 15 listopada starosta, Roman Cholewa.

To nie koniec problemów i tak już zadłużonego powiatu, bo jest jeszcze sprawa zwrotu 1,2 mln zł subwencji oświatowej za 2013 r. W tym wypadku powiat również skierował sprawę do WSA w Warszawie. Rozprawy jeszcze nie było.

- Można się spodziewać z dużym prawdopodobieństwem, że te wyroki będą takie same – kończył Roman Cholewa.

Konieczność zwrotu nienależnie pobranej subwencji to duży cios dla powiatu łęczyńskiego, którego dług sięga już 16,8 mln zł.

Kamil Kulig

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE