Reklama

Tak świętowaliśmy 3 maja w Łęcznej (wideo, zdjęcia)

Opublikowano:
Autor:

Tak świętowaliśmy 3 maja w Łęcznej (wideo, zdjęcia)  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Nie pozwólmy na to, by najważniejszy dokument naszego narodu stawał się przedmiotem licytacji politycznej i fałszywie rozumowanej walki o demokrację - mówił burmistrz Teodor Kosiarski w czasie uroczystości upamiętniających uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku. Cytował przy tym śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. św. Marii Magdaleny, gdzie zgromadziły się poczty sztandarowe. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej śpiewali patriotyczne pieśni i wystawili krótkie przedstawienie o uchwaleniu Konstytucji 3 maja. Po zakończeniu części artystycznej odbyła się uroczysta msza święta, w czasie której przygrywała orkiestra górnicza. Wideo: 

Później odbył się przemarsz uczestników uroczystości i pocztów sztandarowych na pl. Tadeusza Kościuszki, czyli popularny plac z fontannami. Tam program artystyczny przedstawiły dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej. Orkiestra górnicza zagrała hymn Polski, a trębacz hejnał Łęcznej. Wideo:

Na placu głos zabrali burmistrz Teodor Kosiarski i starosta Roman Cholewa, którzy przypominali, że Konstytucja 3 maja to dla nas powód do dumy. 

- To święto Polaków, którzy chcieli silnego polskiego państwa, monarchii dziedzicznej, utworzenia rządu odpowiedzialnego przed parlamentem. Zniesiono liberum veto, wolną elekcję, rządy oligarchii magnackiej. Ustanowiono rząd i wprowadzono obowiązek kontrasygnaty akt królewskich przez odpowiedzialnego ministra. Utworzono także wiele instytucji usprawniających pracę państwa - mówił burmistrz Kosiarski, który przypomniał o tym, że już po roku przeciw konstytucji wystąpiła konfederacja targowicka. 

- Tegoroczne uroczystości są tym ważniejsze, że wpisują się w obchody 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Te dwa wydarzenia historyczne spinają klamrą jeden z najtragiczniejszych w naszych dziejach okres: czas zaborów - powiedział starosta Roman Cholewa i dodał, że Konstytucja 3 maja usankcjonowała ustrój wolny od wad, które przez lata niszczyły nasz kraj i uniemożliwiały działania ku jego poprawie.

Następnie przedstawiciele władz samorządowych i członkowie pocztów sztandarowych złożyli kwiaty i wieńce przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Uroczystości zakończyła wiązanka utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Górniczej LW Bogdanka S.A.

Więcej w papierowym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - od wtorku 8 maja w Twoim punkcie sprzedaży! 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE