Reklama

Tąpnęło w KOBUDzie

Opublikowano:
Autor:

Tąpnęło w KOBUDzie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Około 70 górników pojawiło się w poniedziałek rano przed siedzibą KOBUD-u w Łęcznej. Chcą wiedzieć, jaka będzie przyszłość spółki, przed którą stanęło widmo bankructwa. - Nie ma pewności, czy nie będziemy musieli złożyć wniosku o upadłość - mówi prezes KOBUD-u Piotr Kobuszewski, który zaprosił część górników do środka. 

- Każdy mówi co innego, chcemy się dowiedzieć, jaka jest nasza przyszłość, co w ogóle jest grane, bo na razie to jest tylko zamieszanie. Nie wiemy, na czym stoimy. O wszystkim dowiedzieliśmy się nagle w czwartek, kiedy byliśmy na dole - mówi górnik Grzegorz Tomasiak, który w KOBUDzie pracuje od 14 lat. 

Górnicy byli zaskoczeni sytuacją, tym bardziej że niedawno dostali podwyżkę, a młodzi pracownicy dostawali - jak nigdy wcześniej - umowy na czas nieokreślony.

 500 osób na bruk

Obecnie w KOBUDzie pracuje około 500 osób. Część górników przechodzi już do innych spółek. Pracę oferuje Carbon, Linter, a także PRS Wschód. Inni zastanawiają się nad tym, żeby wziąć urlopy na żądanie i nie zjeżdżać na dół, bo się boją, że nie dostaną zapłaty za swoją ciężką pracę.

Górnicy mówią, że KOBUD szedł do przodu i zarabiał, ale jest spółką-córką Bumechu, przedsiębiorstwa z branży maszynowej z Katowic. Uważają, że śląska spółka ma długi i ciągnie łęczyńską firmę w dół. Prezes KOBUD-u Piotr Kubaszewski w rozmowie ze "Wspólnotą Łęczyńską" nie zaprzeczył takim spekulacjom, bo zadłużony Bumech w każdej chwili może ratować się dywidendą od KOBUD-u, ale winą za to całe zamieszanie Kubaszewski obarcza bank PKO BP. Bank zablokował 3,7 mln zł z konta spółki, bo chce by KOBUD spłacił od razu dużą część kredytu i miał zabezpieczenie w postaci cesji z Bogdanki.  


Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).

Zdjęcie

Kamil Kulig

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE