Reklama

To nie lipa z tymi lipami

Opublikowano:
Autor:

 To nie lipa z tymi lipami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości No i posadzono u nas dwie dojrzałe lipy drobnolistne, co zapowiadaliśmy w ostatniej "Wspólnocie". Koszt takiego drzewa równa się położeniu 20 m bieżących ścieżki z kostki brukowej. Oczyszcza powietrze tak, jak 500 sztuk sadzonek małych drzew.

W Łęcznej, sadzeniu lipy w parku przy ul. Wierzbowej towarzyszyli uczniowie Szkół Podstawowych nr 4 i nr 2, nauczyciele, mieszkańcy, przedstawiciele samorządu i LW Bogdanka S.A., który drzewa ufundował w ramach projektu "Duże drzewa dla powiatu łęczyńskiego" realizowanego wespół z Fundacją Krajobrazy. 

- Łęczna jest miejscem zamieszkania wielu naszych pracowników, o których staramy się dbać również poza spółką, czego przykładem jest program "Estetyka dla Miasta Łęczna". Promowanie szacunku dla środowiska naturalnego to jeden z celów strategii społecznej odpowiedzialności realizowanej przez naszą kopalnię – mówił Adam Partyka, zastępca prezesa LWB ds. pracowniczych i społecznych.

Lipa w Łęcznej ma pień o przekroju 45-55 cm i wysokość 8,5 metra. Jej bryła korzeniowa waży tonę. Lipa w Dratowie mierzy 10 m. Obie były specjalnie szkółkowane i przygotowane do skutecznego zsadzenia w nowej przestrzeni. Lipa z Dratowa jest nagrodą wygraną przez 18 uczniów kl. V SP w Dratowie w konkursie "Przyjazna przestrzeń – wspólnie posadźmy duże drzewo przy szkole". Dodatkowo szkoła otrzymała tablice edukacyjne do ścieżki dendrologicznej oraz programy lekcji na temat "Drzewo w polskiej literaturze" czy "Drzewo w historii Polski" przygotowane przez Fundację Krajobrazy.

- To proces edukacyjny, to nie tylko sadzenie drzewa – wyjaśniał Wojciech Januszczyk, prezes fundacji i architekt krajobrazu. - Drzewo jest w naszym życiu marginalizowane, choć pełni ważną rolę zarówno w ekosystemie miasta, jak i estetyce przestrzeni. Posadzone lipy ze względu na swoją wielkość, oczyszczą powietrze w takiej samej ilości, co 500 sztuk drzewek sadzonych standardowo w miastach, a koszt takiego drzewa jest równoważny kosztom położenia 20 metrów bieżących ścieżki z kostki brukowej.

JCh

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE