Reklama

Toast sprzed 77 lat

Opublikowano:
Autor:

Toast sprzed 77 lat - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mamy 31 grudnia 1942 roku. Toast wznoszony jest podczas okupacyjnego sylwestra w domu Bartnickich, w północnej pierzei Rynku I - dziś przy placu Kościuszki. Tam, gdzie obecnie znajduje się sklep żelazny oferujący też ubrania robocze, za salą konferencyjną Rady Miejskiej.

Piekarnia Bartnickich, którą nabyli przed tuż przed wojną, funkcjonowała w okresie okupacji, a i w czasach PRL przez trzy dekady przyciągała łęcznian wyśmienitym białym pieczywem. Była jedną z trzech łęczyńskich prywatnych piekarni działających w tamtych czasach obok czwartej, GS-owskiej. Dwie pozostałe to piekarnia Jaczyńskich i Misiewiczów, które zlokalizowane były przy Rynku II.

Obok piekarni przy Rynku I swój zakład fryzjerski miał Czesław Bartnicki (1895-1944), mąż Scholastyki z d. Szostakiewicz Bartnickiej (na fotografii - siedzi czwarta od lewej), który zginął w maju 1944 roku w niewyjaśnionych okolicznościach.  

Scholastyka Bartnicka prowadziła piekarnię do roku 1974. Wtedy właśnie kupili ją państwo Szymańscy i prowadzili do czasu likwidacji w latach 90. 

Bartniccy mieli dwoje dzieci: Wiktora (1923-1994), który wyjechał do Słupska, gdzie ożenił się i założył rodzinę oraz Eugenię Bartnicką-Kotlińską, łączniczkę oddziałów AK, a później WiN, w latach 50. skazaną na siedem lat więzienia za tę współpracę z podziemiem. Była ona żoną Antoniego Kotlińskiego (1921-2007), nauczyciela, któremu w roku 1993 Rada Miejska przyznała tytuł "Zasłużony dla Miasta i Gminy Łęczna".

Na naszej fotografii - drugi od lewej (widoczny z profilu) to Władysław Kotliński (1899-1987), mąż siostry Scholastyki Bartnickiej, Heleny z d. Szostakiewicz (1906-2004), z którą prowadzili do 1954 roku restaurację przy Pl. Kościuszki. Ich córka, Krystyna, siostrzenica Scholastyki Bartnickiej, to dziewczyna uwieczniona na zdjęciu jako druga od prawej, między dwoma żołnierzami podziemia: Leonem Jaczyńskim (trzeci od prawej) i Józefem Spólnickim (pierwszym od prawej), ps. "Tadeusz" i "Ryś", zmarłym w roku 2011 roku. Był on w konspiracji od lutego 1942 do lipca 1944. Żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych, łącznik na placówce w Łęcznej. Od września 1942 podporządkowany bezpośrednio dowódcy placówki ps. "Wiarus". Brał udział w akcjach zdobywania sprzętu poligraficznego dla tygodnika "Szczerbiec". W latach 1943-1944 był dowódcą oddziału Akcji Specjalnej NSZ. Po wojnie pracował w Tomaszowie Lubelskim, a następnie w Lublinie w pionie Samopomocy Społecznej.

Trzeci od lewej to Ryszard Konopka (1923-1945), który należał od roku 1942 do NSZ, w sierpniu 1944 został zmobilizowany i służył w I Armii LWP. Poległ w lutym 1945 roku w walkach o Wał Pomorski. Trzy lata po - zatrzymanym w kadrze - łęczyńskim sylwestrze.

 

Fotografia pochodzi ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej. 

Opis - na podstawie informacji Eugeniusza Misiewicza, prezesa TPZŁ i redaktora naczelnego "Merkuriusza Łęczyńskiego" 

* "Łęcznianie. Czas zastygły w fotografii"  - to tytuł jednego z wydawnictw TPZŁ  

Zdjęcie

Jolanta Chwałczyk

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE