Reklama

Trwa nagonka na górnictwo - mówi szef ZZG

Opublikowano:
Autor:

Trwa nagonka na górnictwo - mówi szef ZZG - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Ostatnio skupieni jesteśmy na działaniach związanych już nawet nie z obroną warunków pracy i płacy, lecz z obroną miejsc pracy. Bo w dobie nagonki na górnictwo, tak wyraźnej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego koniecznością stało się zaangażowanie w działania zmierzające do uzyskania zapewnienia, że górnictwo w lubelskim jest bezpieczne - mówi Grzegorz Jadwiżuk, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce LW Bogdanka, który odebrał Diament OPZZ dla najlepszej organizacji członkowskiej w Polsce. 

Jesteście największym związkiem w liczącej blisko 5 tys. pracowników Bogdance. Ilu górników należy do ZZG?

- Członkami ZZG jest jedna trzecia wszystkich pracowników naszej kopalni i ponad połowa wszystkich związkowców. Na takim poziomie liczebność naszego związku utrzymuje się od kilku lat. Oczywiście, jest rotacja. Ludzie przychodzą i odchodzą. Z różnych względów, czy z powodu rozwiązania stosunku pracy lub emerytury, czy rzadziej, z powodu niezadowolenia, ale stale mamy nowe przyjęcia. Bilans kształtuje się w granicach zera. 

Czym zasłużyliście na tytuł najlepszej organizacji członkowskiej w Polsce?

- Pyta pani czy liczebność była wiodącym kryterium? Pewnie nie, choć wśród zakładowych organizacji związkowych  – nie mówię o tych zrzeszających ludzi z całego kraju, jak np. dużo od nas większy ZNP – my jesteśmy chyba jedną z największych. Nasza domena to działalność związana nie tylko z realizacją zapisów statutowych, a więc obroną warunków pracy i płacy, ale także bardzo szerokie zaangażowanie w sprawy społeczne i w życie społeczności. Nie tylko lokalnej. Jesteśmy zaangażowani w pracę Wojewódzkiej Rady OPZZ, Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego przy wojewodzie lubelskim. Spora część młodych związkowców uczestniczy w pracach Rady Krajowej ZZG. Podsumowując, stawiamy na młodzież i aktywność, nie tylko lokalną. Mamy swoje sztandarowe już imprezy, jak organizowane cyklicznie bale charytatywne, podczas których zbieramy pieniądze dla będących w potrzebie pracowników i dzieci pracowników, najczęściej niepełnosprawnych i biesiady związkowe. Po trzech latach przerwy reaktywujemy Dzień Dziecka nad jeziorem Rogóźno w ośrodku, którym zarządzamy. Stawiamy także na szkolenia naszych członków organizowane przez fundacje europejskie, OPZZ czy Radę Krajową ZZG. Ostatnio byliśmy inicjatorem i jednym z organizatorów koncertu "Obudzimy Marcina", na rzecz naszego kolegi górnika, poważnie poszkodowanego w wypadku.  

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

Jolanta Chwałczyk 

 

na zdjęciu: 

Bytom, 25 kwietnia. Gala wręczenia Diamentów OPZZ. Pierwszy z lewej - Grzegorz Jadwiżuk, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce LW Bogdanka, obok laureatka tytułu "Najlepszy związkowiec", też z ZZG, Bożena Gawryluk, dyrektor biura Rady Krajowej Związku

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE