Reklama

W Cycowie staniały śmieci

Opublikowano:
Autor:

W Cycowie staniały śmieci - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do tej pory odbiorem i zagospodarowaniem odpadów zajmowało się tam łęczyńskie PGKiM, z którym wygasła roczna umowa. Nowy operator przedstawił korzystniejszą ofertę. W Łęcznej nowy przetarg będzie ogłoszony pod koniec roku. Dlaczego w naszym mieście jest ponad dwa razy drożej?

Od 1 lipca stawki opłaty za śmieci w gminie Cyców wynoszą 4 zł za śmieci segregowane i 10 zł za zmieszane. Wcześniej kosztowały odpowiednio 5 i 12 zł. Mieszkańcy tej gminy muszą teraz składać w urzędzie nowe deklaracje śmieciowe. 

- Po skalkulowaniu  wydatków i dochodów uważamy, że powinniśmy zmieścić się w tych stawkach pod warunkiem, że 100 proc. mieszkańców będzie płacić za śmieci – mówi zastępca wójta gminy Cyców Wiesław Pikuła. – Niższymi cenami chcemy zachęcić mieszkańców do segregowania śmieci – dodaje. Nowością jest to, że od 1 lipca w gminie Cyców zbierane są selektywnie popiół, opony i odpady budowlane.

 

Firma z Włodawy tańsza

Przypomnijmy, że 1 lipca ubiegłego roku weszła w życie tzw. ustawa śmieciowa i od tego czasu właścicielem naszych odpadów jest gmina, która w drodze przetargu wybiera operatora do odbioru i zagospodarowania odpadów. W ubiegłym roku najkorzystniejszą ofertę w gminie Cyców przedstawiło Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łęcznej.

Kolejne przetargi gminy ogłaszają po wygaśnięciu umów z operatorami. Gmina Cyców rozpisała go po roku, bo tyle czasu trwała umowa z PGKiM, które tym razem w ogóle nie przedstawiło swojej oferty.

Dlaczego? – chcieliśmy zapytać o to prezesa PGKiM Marka Matryna, ale jest dzisiaj nieosiągalny, podobnie jak główny księgowy przedsiębiorstwa. Od pracowników zajmujących się sprawami śmieci usłyszeliśmy, że nie mogą udzielać żadnych informacji mediom.

Przetarg w Cycowie został rozstrzygnięty i od 1 lipca odpadami w gminie zajmuje się firma Dankor z Włodawy. – Koszty obsługi śmieci zaproponowane przez tę firmę będą niedużo mniejsze od tych, które mieliśmy z PGKiM, co również wpłynęło na obniżkę opłat – przyznaje Wiesław Pikuła.

 

W Łęcznej opłaty bez zmian

Wynoszą 9 zł za odpady segregowane i 14 zł za zmieszane. Ich odbiorem zajmuje się łęczyńskie PGKiM, a umowa obowiązuje do końca bieżącego roku. Dlaczego jest ponad dwa razy drożej niż w Cycowie?

- Nie powinno się porównywać gminy miejskiej z wiejską, bo mieszkańcy wsi wytwarzają dużo mniej odpadów, dużą ich część wykorzystują wtórnie. Lepszy obraz uzyskamy, jeśli przeliczymy, ile wynosi opłata za jedną tonę odpadów – uważa Grzegorz Kuczyński, rzecznik urzędu miejskiego w Łęcznej.

 

Mniejsze i większe góry śmieci

Gmina Łęczna założyła, że w ciągu półtora roku licząc od 1 lipca 2013 roku mieszkańcy wytworzą 8 tys. 310 ton odpadów zmieszanych i 540 ton śmieci segregowanych. Zgodnie z tymi założeniami łęcznianie produkują w sumie około 6 tys. ton odpadów rocznie.

Z kolei w 2013 roku z gminy Cyców na wysypisko trafiło tylko 49,5 tony odpadów segregowanych i niecałe 292 tony zmieszanych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE