Podczas wydarzenia wystąpili doświadczeni prelegenci, na co dzień zajmujący się tą tematyką i pracujących z dziećmi autystycznymi: dr n.med. Bożena Śpila- psychiatra, specjalizuje się w diagnozie i terapii dzieci i młodzieży, a szczególnie w autyzmie , dr n.med. Agata Makarewicz- psychiatra specjalizujący się w diagnozie i terapii dzieci i młodzieży, a w szczególności psychoz i autyzmu, mgr Bożeną Stępień- prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Lublinie, pedagog, mgr Joanna Wójtowicz- Pałasz- logopeda i oligofrenopedagog pracujący z małymi dziećmi z autyzmem oraz mgr Justyna Wąsala- Gura- pedagog wczesnoszkolny, dyrektor przedszkoli integracyjnych.
Równolegle trwały wydarzenia towarzyszące: prezentacja projektu społecznego na rzecz dzieci z autyzmem: „Matka i córka- więzi”, kiermasz pomocy dydaktycznych, wystawa prac dzieci pt. „Tacy sami”, warsztaty zdrowego żywienia Cousin Companion z Grażyną Cieslak, bezpłatny kącik zabaw dla dzieci.
Konferencja zgromadziła prawie stu uczestników, a w tym rodziców dzieci z autyzmem, kierowników placówek oświatowo-wychowawczych, nauczycieli, terapeutów. Podstawowe założenia Dnia Autyzmu obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem. A także budowanie świadomości w społeczeństwie.
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym na tle neurorozwojowym, a jego objawy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i trwają całe życie. Informacje uzyskane przez uczestników konferencji z pewnością pozwoliły na realizację jej celów zarówno w wymiarze edukacyjnym jak również społecznym.
Na zakończenie konferencji dyrektor Przedszkola Niepublicznego Aniołek- neurologopeda mgr Anna Skrzypek- Woźniacka podziękowała wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie konferencji, a także zaprosiła na kolejne wydarzenia związane z tematyką autyzmu, które będą odbywać się w kwietniu w Przedszkolu Aniołek.
Już niedługo w poniedziałek 27 kwietnia odbędzie się otwarta prezentacja filmu „Życie animowane”. Wszyscy zostali zaproszeni również na odbywające się w tym przedszkolu przez cały kwiecień 2017 r. bezpłatne konsultacje ze specjalistami: neurologopedą, psychologiem, oligofrenopedagogiem (należy wcześniej wysłać zgłoszenie na adres e-mail: biuro@przedszkole-aniolek.pl). Na końcu pojawiła się zapowiedź podobnego wydarzenia w następnym roku.
Patronat nad konferencją objął Lubelski Kurator Oświaty, Starosta Powiatu Łęczyńskiego oraz Polskie Radio Lublin. Partnrami wydarzenia zostali: Kobiety z Pasją, Restauracja Country, Fundacja Bambini Dzieciom, projekt społeczny „Matka i córka - więzi”.