Reklama

W Milejowie stanie gazoport?

Opublikowano:
Autor:

W Milejowie stanie gazoport? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeśli uda się zebrać odpowiednią liczbę firm zainteresowanych gazem, w centrum wsi stanie gazoport, do którego w przyszłości podłączą się także mieszkańcy.

W czwartek, 28 marca, urzędnicy z Milejowa i miejscowi przedsiębiorcy spotkali się z przedstawicielami dyrekcji Polskiej Spółki Gazownictwa.

- Ceny wygodnego dla użytkowników gazu są stałe, a węgiel kamienny drożeje. Dlatego jesteśmy zdeterminowani, by zgazyfikować gminę. Gazyfikacja ma również znaczenie ekologiczne – podkreślał wójt Tomasz Suryś.

Podczas rozmów pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa szczegółowo omówili możliwości doprowadzenia gazu i podłączenia nie tylko przedsiębiorców z terenu gminy Milejów, ale i odbiorców indywidualnych.

Do tej pory do gazyfikacji nie doszło ze względów technicznych - najbliższa rura z gazem jest na tyle daleko, że po prostu nie opłaca się do niej przyłączać.

Gaz sposobem na smog

W Milejowie są za to przedsiębiorcy z dużym zapotrzebowaniem na energię, m.in. duże zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego.

- Doszliśmy do wniosku, że dopóki rura z gazem nie jest dociągnięta do okolic Milejowa, najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie gazoportu. Żeby to się udało, musimy zebrać opłacalną liczbę przedsiębiorców, którzy zdeklarują, ile potrzebują gazu. Jeśli znajdą się firmy zużywające odpowiednią liczbę tego paliwa, w centrum Milejowa powstanie gazoport – mówi Andrzej Kloc z Urzędu Gminy Milejów.

Taki terminal postawiony początkowo z myślą o firmach mógłby być także źródłem paliwa dla mieszkańców.

– Każdy będzie mógł się przyłączyć do tego gazoportu. Co ważne, na pewno ta inwestycja wpłynie pozytywnie na powietrze, którym oddychamy. Pamiętajmy np., że mamy przedsiębiorstwo komunalne, które ogrzewa Milejów węglem, a wtedy mogłaby być możliwość przejścia na gaz, dzięki czemu mielibyśmy czystsze powietrze – dodaje Andrzej Kloc.

W najbliższych tygodniach pracownicy gazowni rozpoczną wspólne wyliczenia z milejowskimi przedsiębiorcami,  żeby doprowadzić do podpisania umów przedwstępnych.

 

Na zdjęciu: 

Spotkanie w sprawie gazyfikacji w Urzędzie Gminy Milejów, od prawej: Jacek Janiszek, dyrektor lubelskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa, Tomasz Matan, dyrektor CNG i LNG PGNiG Obrót Detaliczny, Michał Piotrowicz, zastępca dyrektora Polskiej Spółki Gazownictwa, Tomasz Suryś, wójt, Andrzej Kanaszewski, prezes Spółki Wodno-Ściekowej w Milejowie, Grzegorz Tkaczuk, zastępca wójta. Naprzeciwko przedsiębiorcy z terenu gminy Milejów  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE