Reklama

Wigilia Paschalna w kościele św. Barbary (ZDJĘCIA)

Opublikowano:
Autor:

Wigilia Paschalna w kościele św. Barbary (ZDJĘCIA) - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wigilia Paschalna stanowi najważniejszą część Triduum Paschalnego. Sprawowana tej nocy, upamiętnia noc zmartwychwstania Chrystusa. W parafii  św. Barbary tak jaki w całym Kościele, świętowanie Wigilii Paschalnej rozpoczyna się o zmierzchu.

Liturgia tego dnia jest bogata w symbole i składa się z czterech elementów: z liturgii światła, podczas której kapłan święci ogień, od którego później zapala paschał. Następnie jest on uroczyście wnoszony do świątyni. Kolejna część to liturgia słowa, złożona jest z dziewięciu czytań biblijnych. Po nich kapłan czyta Ewangelię i głosi naukę. Później następuje liturgia chrzcielna. Śpiewa się litanię do wszystkich świętych, a po niej dokonuje błogosławieństwo wody przez trzykrotne zanurzenie w niej paschału. Ostatnią częścią liturgii paschalnej jest liturgia eucharystyczna. Uroczystości kończą się procesją rezurekcyjną wokół kościoła, która  jest radosnym ogłoszeniem zmartwychwstania Pańskiego.

Całość liturgii dopełniają wielkanocne śpiewy. Śpiew podczas Triduum Paschalnego przygotowuje schola złożona z parafian. Niejeden uczestnik wielkanocnej liturgii, spoza parafii, zdziwiony był słysząc tak wspaniale przygotowaną oprawę muzyczną święta.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE